W ramach akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta” zrealizowaliśmy następujące przedsięwzięcia. 15 sierpnia 2021r.odwiedziliśmy lokalne miejsce pamięci narodowej w Sarnowej Górze uczestnicząc w obchodach 101 rocznicy bitwy pod Sarnową Górą, stoczonej w sierpniu 1920r. podczas wojny polsko-bolszewickiej. 25 września 2021r.braliśmy udział w uroczystym poświęceniu i odsłonięciu odnowionego grobu weterana spod Monte Cassino, pana Pawła Małaczyńskiego, żołnierza 3. Dywizji Strzelców Karpackich. W dniach 25-28 pażdziernika 2021r. uczniowie wszystkich klas wraz ze swymi wychowawcami odwiedzili na cmentarzu parafialnym w Soboklęszczu groby osób zasłużonych dla środowiska lokalnego, m. in. grób ks. Kazimierza Szałwińskiego oraz groby nauczycieli, m. in. grób pani Jolanty Ochtabińskiej, pana Włodzimierza Podlasińskiego, pani Jadwigi Gilert.
29 października 2021r. byliśmy na wycieczce szkolnej w Toruniu. Wyjechaliśmy o 7.00 rano, a podróż trwała 2,5 godziny. Nasze spotkanie z Toruniem rozpoczęło się od obejrzenia spektaklu w planetarium. Była to opowieść o planetach. Po ciekawym seansie wraz z przewodnikiem poszliśmy zwiedzać miasto. Oglądaliśmy Krzywą Wieżę, mury obronne miasta, dowiedzieliśmy się, że Toruń to miasto, które zostało założone przez Krzyżaków. Widzieliśmy dom w którym urodził się Mikołaj Kopernik, inne zabytkowe budynki oraz Bazylikę. Po godzinnym spacerze ulicami Starego Miasta poszliśmy na posiłek. W drodze do Piernikowej Chaty mieliśmy możliwość kupić pamiątki i pierniki. Ostatnim punktem programu naszej wycieczki była Piernikowa Chata, były to warsztaty na których dowiedzieliśmy się jak powstają pierniki i jaka jest ich historia, następnie mieliśmy możliwość zrobienia i upieczenia własnego piernika. Zadowoleni, pełni wrażeń wróciliśmy do domu.
Uczniowie klasy IVA
Dnia 25.10.2021r. grupa dziewcząt klas VII uczestniczyła w zawodach Unihokeja w Ciechanowie, w których zdobyły I miejsce wygrywając z zespołem ze Szkoły Podstawowej w Bądkowie 4:0. Bramki dające zwycięstwo zdobyły: Izabella Milewska 7b (3) oraz Maja Cywińska 7b- (1).
M. Siekierska
W dniach 22; 25.10.2021r. uczniowie klas IIIb, IIIa i II odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Gąsocinie. Celem pierwszej wizyty było zachęcenie uczniów do wypożyczenia i czytania książek oraz zapoznanie ze specyfiką działalności biblioteki. W trakcie spotkania młodzi czytelnicy dowiedzieli się jak można zostać użytkownikiem Biblioteki Publicznej w Gąsocinie. Pani bibliotekarka w sposób obrazowy, przy użyciu komputera przekazała informację dotyczące założenia konta w bibliotece. Uczniowie dowiedzieli się kto może korzystać z Biblioteki Publicznej oraz jakie są zasady wypożyczania książek. Następnie uczniowie przy pomocy pani bibliotekarki opracowali kilka książek , wykazując się szybkością w wyszukiwaniu potrzebnych informacji.
W dalszej części spotkania pani Violetta omówiła historie powstania biblioteki, natomiast uczniowie klas III obliczyli na podstawie uzyskanych danych , że BP w Gąsocinie istnieje już 65 lat .
Kolejnym punktem spotkania była rozmowa na temat ,,drogi jaką muszą przebyć książki, aby można było je wypożyczyć”. Uczniowie ułożyli rozsypankę wyrazową i odpowiedzieli bezbłędnie na wszystkie pytania dotyczące książki od momentu jej napisania do momentu wypożyczenia w bibliotece.
W trakcie piątkowego i poniedziałkowego spotkania uczniowie mieli możliwość zwiedzenia biblioteki oraz zapoznania się z ułożeniem książek i oznakowaniem działów. Poza tym klasa II wspólnie z panią Violettą ustaliła, jak należy dbać o książki, żeby służyły kolejnym pokoleniom .
W nagrodę za aktywną pracę wszyscy uczniowie otrzymali zakładkę do książki i odznakę super czytelnika. Natomiast każda z grup na zakończenie podarowała pani bibliotekarce własnoręcznie wykonane podziękowanie za cenne informacje związane z działalnością Biblioteki Publicznej w Gąsocinie.
Podczas spotkania uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wszystkich informacji.
Z wypiekami na twarzy i obietnicą, że wrócą, opuścili Gminną Bibliotekę Publiczną w Gąsocinie i pod opieką swoich wychowawczyń pani Agnieszki Fabisiak pani Ewy Matusiak i pani Bożeny Rutkowskiej oraz organizatora przedsięwzięcia -bibliotekarki ze SP w Gąsocinie Jadwigi Jasińskiej wrócili na zajęcia do szkoły.
J.Jasińska
n-l bibliotekarz
Dnia 20 października 2021 r. w Szkole Podstawowej w Gąsocinie odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie uczniów klasy pierwszej. W uroczystościach wzięli udział rodzice, uczniowie z klas II i III z wychowawcami i nauczycielami oraz Pani Dyrektor Beata Żukowska i Pani Wicedyrektor Agnieszka Bakalarska.
Uroczystość rozpoczęła się od części artystycznej, na którą składały się wiersze, piosenki oraz zagadki dotyczące znajomości symboli narodowych. Uczniowie wykazali się umiejętnościami liczenia i czytania oraz poznanymi wiadomościami na temat zasad ruchu drogowego.
Uroczystą akademię prowadziła wychowawczyni klasy I Pani Barbara Topyła.
Po prezentacji umiejętności i wiadomości pierwszoklasistów nastąpił uroczysty akt ślubowania i pasowania na ucznia. Czerwonym ołówkiem tego symbolicznego aktu dokonała Pani Dyrektor Beata Żukowska.
Następnie Pani Dyrektor, Wicedyrektor i wychowawczyni wręczyły uczniom pamiątkowe dyplomy i drobne prezenty, rodzice natomiast obdarowali swoje pociechy słodyczami.
Uroczysty dzień zakończyły pamiątkowe zdjęcia.
Barbara Topyła
Galeria Ślubowanie klasy I została dodana do albumu fotograficznego
Dnia 26.10.2021 r. uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej w Gąsocinie uczestniczyli w pokazie cyrkowym grupy artystycznej SZOK. Mieliśmy okazję podziwiać niezwykłą żonglerkę, różnorodne akrobacje oraz zachwycające i zagadkowe sztuczki iluzjonistyczne. Do wspólnej zabawy zachęcał nas ,,napompowany” Supermen oraz olbrzymi miś polarny. Nie zabrakło również występów dzieci, które mogły wziąć udział w jeździe na rowerze cyrkowym, kręcić hula hop i kulą na palcu, a także były świadkami i uczestnikami zadziwiających sztuczek magicznych polegających na wyczarowywaniu piłeczek. Na zakończenie mogły nabyć cyrkowe pamiątki i magiczne gadżet. Występ bardzo nam się podobał, wprawił w nas w dobry nastrój i poprawił nam humory. Mamy nadzieję, że w niedługim czasie spotkamy się ponownie. Dziękujemy i zapraszamy.
Agnieszka Fabisiak
W tym roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły biorą udział w akcji "Szkoła Pamięta 2021". Jej celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu,społeczności.
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie, który łączy muzykę, plastykę i język angielski. Konkurs będzie polegał na wykonaniu pracy plastycznej, przedstawiającej fragment piosenki w języku angielskim. Pracę należy dostarczyć do organizatora do 15 listopada 2021r. Szczegóły w regulaminie.
Regulamin: RegulaminKonkursu.pdf
W dniu 11 listopada 2021r. w Sońsku odbyły się Gminne Zawody w Strzelaniu z Wiatrówki. W zawodach wzięli udział przedstawiciele szkół z Sońska, Gąsocina i Bądkowa. W skład każdej drużyny wchodziło pięć dziewcząt i pięciu chłopców. Uczestnicy rywalizowali w dwóch kategoriach: indywidualnej (dziewcząt i chłopców) oraz grupowej. Szkoła Podstawowa w Gąsocinie zajęła I miejsce drużynowo i otrzymała Puchar Wójta Gminy Sońsk. W rywalizacji indywidulanej 3 miejsce zajęła Karolina Metera z klasy VIIIb. Dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły. Gratulujemy sukcesu.
A. Kwasiborski
Informujemy, że z dniem 22.10.2021r. mija termin składania wniosków na realizację projektu "Granty PPGR - Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym".
„Bo nauczyciel jest kapitanem, co na okręcie dookoła świata
płynie wraz z nami przez szkolne lata.”
14 października to szczególna data. W tym dniu świętujemy Dzień Edukacji Narodowej, powszechnie nazywany Dniem Nauczyciela. Nie bez powodu, gdyż to właśnie tego dnia mamy okazję obdarować naszych pedagogów kwiatami i złożyć im życzenia, dziękując za ciężką pracę i wysiłek włożony w naszą edukację.
Dnia 13 października 2021 r. w Szkole Podstawowej w Gąsocinie odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którą przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Sońsk pan Jarosław Muchowski, emerytowani nauczyciele, przedstawiciele Rady Rodziców, grono pedagogiczne, pracownicy administracji i obsługi oraz uczniowie.
Młodzi artyści z klasy VII b oraz chór szkolny piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Za naukę, za trud uczniowie złożyli swoim nauczycielem przeogromny bukiet życzeń w postaci wzniosłych wierszy i scenek z życia szkolnego. Docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienną pracę nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Motto Ignacego Paderewskiego „Wiedza jest jedyną rzeczą, która wzbogaca, a której nikt nie może nikomu odebrać” przyświecało uroczystej akademii i pozostanie z nami w codziennym życiu.
Na zakończenie głos zabrała pani Dyrektor Beata Żukowska, która mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, za promowanie wśród uczniów pięknych postaw oraz przybliżanie wychowankom świata wartości, wyróżnionym nauczycielom wręczyła Nagrody Dyrektora. Otrzymali je również pracownicy niepedagogiczni za wzorową postawę w zakresie administracyjno – gospodarczym.
Głos zabrał także pan Jarosław Muchowski, Wójt Gminy Sońsk, który serdecznie i gorąco podziękował gronu pedagogicznemu za zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły, życząc dalszych sukcesów zawodowych, aby służba młodym ludziom i całemu środowisku zrodziła wiele szlachetnych owoców.
Przedstawiciele Rady Rodziców, pani Paulina Rembecka oraz pani Marta Olszewska złożyły serdeczne podziękowania za trud włożony w nauczanie i wychowanie życząc gronu pedagogicznemu pięknych i szlachetnych pomysłów, cierpliwości i wytrwałości.
K. Korzeniewska
Galeria Dzień Edukacji Narodowej została dodana do albumu fotograficznego
26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków Obcych. W tym roku w naszej szkole klasy ósme i siódme przygotowały lekcje dla pozostałych klas o kulturze i językach różnych krajów. Każda klasa poznawała podstawowe informacje, ciekawostki o jednym kraju i uczyła się paru słów w tym języku. Uczniowie bardzo dobrze przygotowali się do prowadzenia lekcji, były prezentacje, zdjęcia, poczęstunek z bagietkami i ciasteczkami, przygotowane były różne ciekawe zadania i nauka słówek. Efektem prac był filmik, na którym uczniowie zaprezentowali słówka z kraju o którym się uczyli. Klasa 1 uczyła się o Rosji, lekcję przygotowali uczniowie z klasy 8b – Nikola, Zosia i Dominika. Klasa 2 uczyła się o Hiszpanii, lekcję przygotowali uczniowie z klasy 8a – Marysia, Julka, Kuba i Bartek. Klasa 3a uczyła się o Słowacji, lekcję przygotowali uczniowie z klasy 7 – Kamil, Marek, Jędrzej, Dawid. Klasa 3b uczyła się o Norwegii, lekcję przygotowali uczniowie z klasy 8a – Wiktoria, Zuzia i Małgosia. Klasa 4a uczyła się o Czechach i Francji, lekcję przygotowali uczniowie z klas 7 – Kornelia, Maja, Gabrysia, Paweł, Antek, Michał, Gabrysia, Magda. Klasa 5 uczyła się o Portugalii, lekcję przygotowali Iza Julia, Kuba, Bartek. Klasa 6 uczyła się o Niemczech, lekcję przygotowali uczniowie z klasy 7b – Dawid, Krystian, Szymon i Szymon. Zapraszamy do obejrzenia relacji – filmiku oraz zdjęć.
Magdalena Mioduszewska
filmik:
Wpłaty gotówkowe za obiady klas I-III za miesiąc listopad 2021r. w kwocie 66,50 zł (19dni x 3,50zł = 66,50zł) przyjmowane będą w dniach:
-21.10.2021r. czwartek w godz. 11:30-13:40
- 22.10.2021r. piątek w godz. 7:30-9:00
w budynku Szkoły Podstawowej w Gąsocinie przy ul. Szkolnej 1 u pani Emilii Zakrzewskiej w sali nr 14 (Sekretariat)
Prosimy o przygotowanie odpowiedniej kwoty.
Istnieje również możliwość zapłaty przelewem na rachunek bankowy
Gminnego Przedszkola w Gąsocinie (dla klas I-III)
Bank Spółdzielczy w Raciążu 81 8218 0003 2001 0000 1225 0001
Tytuł przelewu: Imię i nazwisko ucznia, klasa, nazwa należności
(np.: Jan Kowalski kl. II c, za obiady w październiku 2021r.)
Płatności przelewem muszą zostać zaksięgowane do 27.10.2021r. na rachunku bankowym Gminnego Przedszkola w Gąsocinie.
Wszystkie informacje dotyczące płatności dostępne u intendenta w budynku przy ul. Błotnej 12 lub pod nr tel. 23 671 44 69
Wpłaty gotówkowe za obiady klas IV-VIII za miesiąc listopad 2021r. w kwocie 66,50zł (19dni x 3,50zł = 66,50zł) przyjmowane będą w dniach:
-25.10.2021r .poniedziałek w godz. 7:30-8:00, 13:20-13:45,
- 26.10.2021r. wtorek w godz. 7:30-8:00, 13:20-13:45,
w budynku Szkoły Podstawowej w Gąsocinie przy ul. Błotnej 12
u pani Emilii Zakrzewskiej w świetlicy szkolnej.
Prosimy o przygotowanie odpowiedniej kwoty.
Po dniu 26.10.2021r. wpłaty nie będą przyjmowane!
Istnieje również możliwość zapłaty przelewem na rachunek bankowy
Szkoły Podstawowej w Gąsocinie (klasy IV-VIII)
Bank Spółdzielczy w Raciążu 71 8218 0003 2001 0000 0954 0001
Tytuł przelewu: Imię i nazwisko ucznia, klasa, nazwa należności
(np.: Jan Kowalski kl. VI c, za obiady w listopadzie 2021r.)
Płatności przelewem muszą zostać zaksięgowane do 27.10.2021r. na rachunku bankowym Szkoły Podstawowej w Gąsocinie.
Wszystkie informacje dotyczące płatności dostępne u intendenta w budynku przy ul. Błotnej 12
lub pod nr tel. 23 671 44 69
W piątek 1 października uczniowie klasy I wyruszyli na swoją pierwszą szkolną wycieczkę. Podróż nie była daleka, bo udaliśmy się do Ciechanowa na zajęcia edukacyjne w Parku Nauki Torus. Celem wycieczki była nauka, zabawa oraz oczywiście integracja grupy. Podczas zwiedzania badaliśmy, eksperymentowaliśmy, ale przede wszystkim świetnie się bawiliśmy. Wspólnie wykonywaliśmy różne zadania. Po zwiedzaniu ekspozycji, wzięliśmy udział w warsztatach „Śladami zwierząt” . Dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy na temat zwierząt żyjących w Polsce oraz na innych kontynentach. Po obejrzeniu odcisków śladów zwierząt, sami mieliśmy okazję wykonać taki odcisk w glinie. To pamiątka, którą zabraliśmy do domu. To była ciekawa i fajna wycieczka. Polecamy.
Uczniowie klasy I
z wychowawczynią Barbarą Topyłą
Tataspartakiada w Lesznowoli po raz XVI powitała osoby niepełnosprawne na jedynym w Polsce rodzinnym pikniku. Jest to impreza sportowa, na której w różnych konkurencjach poprzez zabawę rywalizują ze sobą dorośli, dzieci z niepełnosprawnością wraz ze swoimi tatusiami, mamusiami lub opiekunami. W tym roku po raz pierwszy wzięli w niej udział, pod opieką pani Agnieszki Bakalarskiej, uczniowie naszej szkoły i ich rodzice. Sportowe rozgrywki i zabawa odbywała się pod hasłem „Inność nie przeszkadza”. Dziękujemy Michałowi, Antosiowi, Pawełkowi i ich rodzicom za wspólną zabawę. Było dużo uśmiechów, radości i pozytywnych emocji. To był wyjątkowo piękny dzień.
Wicedyrektor Szkoły
Agnieszka Bakalarska
W dniu 5 października 2021r. nasza szkoła przystąpiła do II MIĘDZYNARODOWEJ EDYCJI VI OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI „PRZERWA NA CZYTANIE” polegającej na biciu rekordu w ilości osób czytających na przerwie. Akcja ta realizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, a jej organizatorem jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród uczniów, zachęcenie ich do korzystania z biblioteki, pokazanie im, że czytanie może być przyjemnym sposobem na spędzenie czasu w grupie.
Przed przystąpieniem do akcji zainteresowani uczniowie przygotowali gazetki ścienne ukazujące zalety czytania a chętne klasy wykonały plakaty promujące czytelnictwo i bibliotekę. Plakaty zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym, a podczas akcji stanowiły scenografię tego przedsięwzięcia.
W dniu 5 października o godzinie 10:00 uczniowie klas IV-VIII oraz nauczyciele zebrali się, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, na boisku szkolnym i po zajęciu dogodnej do czytania pozycji czytali przez 10 minut wybraną przez siebie książkę. 10-minutowe czytanie poprzedziła piosenka Wspomnienia są blisko. Natomiast przy dźwiękach piosenki W bibliotece nastąpiło zakończenie akcji. Po zakończeniu czytania uczniowie rozeszli się do klas. Na odchodne wszyscy uczestnicy akcji Przerwa na czytanie otrzymali pamiątkowe karty.
W tym dniu o godzinie 11:00 podobny przebieg miała akcja w klasach I-III, które uczą się w innym budynku.
W sposób szczególny do akcji włączyła się pani Violetta Dąbrowska –bibliotekarka z Biblioteki Publicznej w Gąsocinie, która czytała uczniom klasy pierwszej książkę Agnieszki Stelmaszyk Zbawcy książek.
W Szkole Podstawowej w Gąsocinie w pierwszej akcji Przerwa na czytanie udział wzięło 220 osób.
Wierzę, że akcja ta pomogła w promowaniu czytelnictwa wśród uczniów, zachęciła ich do korzystania z biblioteki szkolnej oraz pokazała im jak można pożytecznie wykorzystać czas podczas przerwy. Sądzę, że akcja Przerwa na czytanie spotkała się z pozytywnym przyjęciem ze strony uczniów i że z przyjemnością wezmą oni udział w kolejnych tego typu wydarzeniach.
J. Jasińska
Miesiąc wrzesień był dla uczniów bardzo aktywny. Brali oni udział w warsztatach realizowanych przez psychologów i pedagogów ze współpracującej z naszą szkołą Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ciechanowie. Ponieważ bardzo długo przebywaliśmy w domach, mając dość ograniczony kontakt z rówieśnikami, niezbędne było przygotowanie się do współpracy w zespołach klasowych i przypomnienie sobie jej zasad. Jako pierwsi współpracy uczyli się uczniowie klasy pierwszej i drugiej. Kolejne warsztaty przeprowadzone zostały w klasach czwartych oraz trzecich, następnie w piątej i szóstej. Z niecierpliwością czekamy na potwierdzenie terminów i kolejne spotkania z Paniami.
pedagog
Sylwia Ulatowska
Nowa galeria Uczę się przez zabawę została dodana do albumu fotograficznego