Rozwój mowy jest jedną z ważniejszych umiejętności, jaką zdobywa dziecko. Trwa on przez wiele lat i przebiega w indywidualnym rytmie.
Dziecko, które idzie do pierwszej klasy powinno wymawiać wszystkie głoski prawidłowo, mieć bogate słownictwo dotyczące jego życia, otoczenia, umieć budować poprawne pod względem gramatycznym i logicznym zdania.
Prawidłowa wymowa ma duże znaczenie dla powodzenia w nauce czytania i pisania. Bez względu na przyczynę wystąpienia zaburzeń mowy (wad wymowy) należy podjąć jak najwcześniej działania terapeutyczne.
Terapią logopedyczną w naszej szkole zajmują się: mgr Agnieszka Fabisiak i mgr Barbara Topyła
W NASZEJ SZKOLE LOGOPEDA:
· Wykonuje przesiewowe badania logopedyczne na terenie placówki;
· Przeprowadza szczegółową diagnozę logopedyczną dzieci wyłonionych podczas badań;
· Prowadzi terapię grupową w formie zajęć logopedycznych;
· Prowadzi indywidualne konsultacje z wychowawcami, z rodzicami, udziela porad;
· Podejmuje działania profilaktyczne zapobiegające powstawaniu zaburzeń komunikacji;
· Wspiera działania wychowawcze i profilaktyczne nauczycieli;
· Przygotowuje pomoce logopedyczne.
ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE W SZKOLE PODSTAWOWEJ W GĄSOCINIE
Z zajęć logopedycznych korzystają głównie uczniowie oddziału przedszkolnego i klas I-III.
W wyniku przesiewowych badań logopedycznych oraz obserwacji logopedy i wychowawców, co roku, we wrześniu uczniowie klasyfikowani są do zajęć logopedycznych.
Opieką logopedyczną objęci są uczniowie z dyslalią: seplenieniem, rotacyzmem, lambdacyzmem, gammacyzmem, kappacyzmem oraz mową bezdźwięczną i środowiskowym ograniczeniem mowy.
Terapia logopedyczna prowadzona jest w grupach 3-4 osobowych. Na zajęciach logopedycznych wykorzystywane są metody dydaktyczne oparte na zabawie.
Przed lustrem ćwiczymy nasze buzie i języki, aby pięknie mówiły. Pani logopeda często opowiada zabawne bajki logopedyczne, np. o przygodach Języczka Wędrowniczka.
Ćwiczymy również prawidłowe oddychanie. Pamiętamy o tym, że czasie spoczynku oddychamy nosem. Dzięki tym ćwiczeniom wzmacniamy mięśnie oddechowe i usprawniamy podniebienie miękkie. Dzieci bardzo lubią ćwiczenia oddechowe i zabawy ze słomkami.
Doskonalimy analizę i syntezę wyrazową, rozwijamy swoją spostrzegawczość oraz zręczność.
Gramy w różne gry logopedyczne (planszowe, karciane) m.in.: Memo, Piotruś, Sowa Gra w słowa, Loteryjka logopedyczna i wiele innych. Ćwiczymy w ten sposób prawidłową artykulację oraz pamięć słuchową i wzrokową.
Na zajęciach poznajemy smak zwycięstwa, ale także uczymy się radzić z porażkami. Nie załamujemy się, pamiętamy o tym, że nie zawsze w grze jesteśmy najlepsi. Czasem się wygrywa a czasem przegrywa :)
Serdecznie zapraszamy do współpracy, ponieważ skuteczność i powodzenie terapii zależy w dużej mierze od Was Rodziców.