"Gdy ktoś czyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie – wygra". (Henryk Sienkiewicz)
11 kwietnia 2022r.w Szkole Podstawowej w Gąsocinie przy współpracy z Biblioteką Publiczną zorganizowano dla uczniów klas I-III -Festiwal czytania. Podczas tego wydarzenia uczniowie pogłębili swoją wiedzę o Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci, który jest obchodzony w rocznicę urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena oraz o Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich przypadającym 23 kwietnia.
Kolejny już raz w tym roku szkolnym dzieci uzyskały od swoich nauczycieli informacje o szczególnej roli książki w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych poparte graficznym przekazem umieszczonym na gazetce szkolnej pt. Co nam daje czytanie. Zamieszczono na niej kilka powodów czytania min: pobudza wyobraźnie, rozwija emocje i osobowość, uczy myślenia, poszerza słownictwo, poprawia skupienie i koncentrację, rozbudza ciekawość świata. W tym wyjątkowym dniu ukierunkowanym na rozbudzenie zaciekawienia książką uczniowie wysłuchali fragmentów książek czytanych przez ich starszych kolegów i koleżanki z klas V-VII :Igora , Kasię , Hanię, Izę, Bartka oraz panią Wiolettę z Biblioteki Publicznej w Gąsocinie. Wspólnie przeżyli przygody z bohaterami książek: Qasimodo ratuj, Kotki Dorotki-Krzyżanek Joanny, Luksusowy basen Donalda i prawidłowo odpowiedzieli na pytania zadawane przez lektorów. Jako pamiątkę z uroczystości wszyscy uczniowie otrzymali zakładkę do książek.
Dodatkowo korzystając z okazji uczniowie klas V-VIII w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa przygotowali dla uczniów klas I-III błyskawiczne konkursy i do udziału w nich zachęcali wszystkich uczniów. Konkursy Czy znasz przysłowia?, Pomylone tytuły, Tytuł baśni na podstawie rekwizytu, Czy znasz związki frazeologiczne?, ucieszyły uczniów zwłaszcza ,że dla zwycięzców przewidziane zostały symboliczne nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.
Mam nadzieję, że to spotkanie uczniów z literackimi bohaterami pozostawi niezatarty ślad w ich świadomości i zachęci ich do częstszego sięgania po książkę, gdyż jak mówił Ambroży Grabowski Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi-doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości.
J. Jasińska
n- l bibliotekarz
Zgodnie z naszą tradycją uczestniczyliśmy w obchodach Niedzieli Palmowej w kościele parafialnym w Gąsocinie. Dziękujemy Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom za ogromne zaangażowanie i wykonanie pięknych klasowych palm oraz włączenie się w tę piękną tradycję.
Więcej zdjęć znajdziecie w następującym linku:
W dniu 06.04.2022r w Szkoła Podstawowa w Gąsocinie była Gospodarzem gminnych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Organizatorem Turnieju był Urząd Gminy w Sońsku. W zmaganiach wzięły udział drużyny w dwóch kategoriach wiekowych ze szkół w Bądkowie, Sońsku i Gąsocinie. Turniej rozpoczął się od testu sprawdzającego znajomość zasad ruchu drogowego, następnie uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności techniczne na torze przeszkód oraz znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W eliminacjach wyłoniono następujące miejsca:
Młodsza grupa wiekowa:
I miejsce
Szkoła Podstawowa w Gąsocinie
II miejsce
Szkoła Podstawowa w Bądkowie
Starsza grupa wiekowa:
I miejsce
Szkoła Podstawowa w Sońsku
II miejsce
Szkoła Podstawowa w Bądkowie
III miejsce
Szkoła Podstawowa Gąsocinie
Serdecznie gratulujemy i życzymy drużynom powodzenia w eliminacjach powiatowych.
Galeria: https://spgasocin.edupage.org/album/#gallery/562
S. Ulatowska
Kwiecień to miesiąc poświęcony zwiększaniu świadomości autyzmu wśród społeczeństwa. W tym okresie cały świat włącza się w akcję "Na niebiesko dla autyzmu". Kolor niebieski ma dać osobom z autyzmem i ich rodzicom nadzieję na lepsze życie.
Uczniowie klas I-III wzięli udział w lekcji przygotowanej przez pedagoga szkolnego p. Dorotę Brudzikowską w obecności wychowawców, pt. „Poznaj Marię, dziewczynkę, która lubi mieć plan. Zapoznanie uczniów z tematyką autyzmu”. Na początku lekcji uczniowie obejrzeli film animowany "Podróż Marii”. Następnie wzięli udział w dyskusji na temat cech osób autystycznych, ich umiejętności i problemów z jakimi się zmagają. Uczniowie próbowali odpowiedzieć na pytanie "Jak osoby z autyzmem mogą czuć się na co dzień?”.
Drugą część lekcji w poszczególnych klasach I- III została poświęcona na działania praktyczne. Uczniowie wykonali plakaty, na których zostały odbite ręce dzieci w kolorze niebieskim. Kolejny plakat zawierał wycięte motyle różnych wielkości, które zostały przyklejone, tworząc kształt serca. Również niebieskie motyle zostały zawieszone na szybach w poszczególnych klasach. Następnie uczniowie wycinali karteczki z piktogramami, wyrażające przyjazne emocje skierowane do osób z autyzmem. Na koniec uczniowie napompowali niebieskie balony i zawiesili w klasie, jako symbol łączności z osobami z autyzmem .
Cała społeczność szkolna włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Autyzmu.
Pedagog szkolny: Dorota Brudzikowska
z wychowawcami klas I- IIII
w związku ze zmianą zasad epidemicznych związanych z COVID-19 Minister Edukacji i Nauki we współpracy z Ministrem Zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym wydał nowe Wytyczne zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Znajdą je Państwo również na naszej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/bezpieczny-powrot-do-szkoly.
Z wyrazami szacunku
Departament Wychowania i Edukacji Włączającej
Załącznik: wytycznezachowaniabezpieczenstwazdrowotnegomeinmzigisdlaszkoliplacowek.pdf
Na prośbę Ministerstwa Edukacji i Nauki przekazujemy link internetowy do ogólnodostępnej bazy danych klubów piłkarskich, które organizują bezpłatne treningi dla dzieci i młodzieży z Ukrainy.
W bazie znajdują się m.in. dane kontaktowe klubu oraz informacje jakie roczniki klub jest w stanie przyjąć na treningi.
Szczegółowe informacje wraz z aktualną bazą danych klubów są dostępne na stronie internetowej PZPN.
Z poważaniem
Kuratorium Oświaty w Warszawie
Aleje Jerozolimskie 32
00-024 Warszawa
Od 01.02.2022r. w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie uruchomiono działanie Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Ciechanowski Szpital, zawarł z NFZ umowę na działanie świadczeń psychiatrycznych ambulatoryjnych dla dzieci i młodzieży (porady, wizyty domowe lub środowiskowe, sesje psychoterapii, programy). Pomocą zostaną objęci nie tylko małoletni pacjenci, ale również ich rodzice, opiekunowie i nauczyciele. Do poradni mogą się zgłaszać dzieci z zaburzeniami depresyjnymi, lękowymi, psychosomatycznymi, nie radzące sobie z emocjami, dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu
i ADHD. Ciechanowska poradnia działa w oparciu o pięciu specjalistów: lekarza psychiatrę p. doktor Agnieszkę Lazarską, dwóch psychologów i dwóch psychoterapeutów. Pracę poradni będzie wspomagać również pracownik socjalny.
Aby dostać się na wizytę do specjalisty nie trzeba mieć skierowania. Wystarczy zarejestrować się telefonicznie pod numerem 23 673- 02 -27, 23 672- 31- 27. Poradnia działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do godzin popołudniowych.
W sytuacji zaobserwowania u dziecka niepokojących objawów, zachowań, proszę o konsultację z pedagogiem szkolnym, a w sytuacji niepokojących i nasilonych objawów wspólnie zadecydujemy o dalszych krokach diagnostycznych u specjalisty.
Pedagog szkolny
Dorota Brudzikowska
W grudniu 2021 roku w szkole odbył się Konkurs Mistrz Tabliczki Mnożenia. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie klas IV – VI. Konkurs obejmował dwa etapy, I etap obejmował działania z tabliczki mnożenia, drugi dotyczył zastosowania tabliczki mnożenia w krótkich zadaniach z treścią. Uzyskane przez uczniów wyniki były opublikowane na szkolnej gazetce. W dniu 21 marca 2022 r. zostały wręczone nagrody w Konkursie Mistrz Tabliczki Mnożenia. I miejsce i tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia otrzymał Mateusz Osica (IVa), II – Igor Fabisiak (V), III – Oliwier Domżała (IVa). Zostały również rozdane dyplomy z Ogólnopolskiego Konkursu Orzeł z języka angielskiego.
Monika Sikora
W związku z obchodami Pierwszego Dnia Wiosny w Szkole Podstawowej w Gąsocinie uczniowie klasy IIIb własnoręcznie i samodzielnie przygotowali wspaniałe marzanny – symbole odchodzącej i żegnanej zimy oraz zorganizowali klasowy konkurs na najciekawszą i najpiękniej wykonaną zimową pannę. Wszystkie przygotowane marzanny były niesamowicie oryginalne i niezwykłe. Uczniowie wykorzystali do ich zrobienia wiele różnorodnych materiałów, np.: bibułę, kolorowe kartki papieru, elementy ozdobne, a nawet słomę i uschnięte trawy, po czym umieszczali swoją kukłę na drewnianym patyku. Pomysłowość, estetyka, wkład pracy i walory artystyczne wszystkich wykonanych prac były na bardzo wysokim poziomie. Marzanny ,,wystąpiły” podczas ogólnoszkolnego pożegnania zimy w sali gimnastycznej, po czym powędrowały na klasowe wystawy. Laureaci klasowego konkursu na Marzannę otrzymali pamiątkowe dyplomy i symboliczne upominki.
Wychowawczyni klasy III b : Agnieszka Fabisiak
W ramach zbiórki prowadzonej przez członków Szkolnego Koła PCK społeczność szkolna po raz drugi zebrała znaczną ilość środków higienicznych i czystości. W dniu 23.03.2022r. (środa) zgodnie z potrzebami obywateli ukraińskich- ilością osób, w tym dzieci, przebywających w danym domu, zostały rozdzielone zebrane produkty .
W sumie przygotowaliśmy 7 paczek. Oddzielnie zostały powkładane środki higieniczne i czystości oraz produkty spożywcze. Pani Paulina Rembecka przewiozła zebrane produkty dla potrzebujących rodzin z Ukrainy do ich miejsc pobytu.
Członkowie Szkolnego Koła PCK
wraz z opiekunami.
Z piosenką na ustach dnia 21 marca 2022 roku przywitali wiosnę uczniowie klas 1-3. Symbole zimy - własnoręcznie wykonane marzanny odeszły na rok w zapomnienie, a ich miejsce zajęły wiosenne rekwizyty, którymi dzieci wymachiwały na powitanie wiosny. Następnie do akcji wkroczyły wiosenki i przemaszerowały przez salę gimnastyczną w tanecznym, barwnym, radosnym korowodzie. Towarzyszyły im okrzyki wznoszone przez pozostałe dzieci na cześć wiosny. Pierwszy dzień wiosny przyniósł jeszcze dwie niespodzianki. Pierwsza to rozstrzygnięcie konkursu "Malujemy wiersze Marii Konopnickiej - patronki 2022 roku". Nagrody laureatom wręczyły: pani dyrektor Beata Żukowska oraz nauczyciel bibliotekarz pani Jadwiga Jasińska organizator konkursu. Druga niespodzianka to wręczenie przez panią Agnieszkę Fabisiak certyfikatów uczniom klas trzecich za udział w programie edukacyjnym Szkolne przygody Gangu Swojaków. Na koniec wszyscy razem zaśpiewali piosenkę "Maszeruje wiosna" i w wiosennych nastrojach rozeszli się do klas.
Bożena Rutkowska
Miło mi poinformować, że uczennica z klasy VIIIb SP w Gąsocinie Karolina Metera zajęła I miejsce w kategorii literackiej VI edycji Konkursu Powiatowego „Wydajemy Własną Książkę” organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Ciechanowie.
18 marca 2022r. w Starostwie Powiatowym w Ciechanowie, odbyła się uroczystość finałowa, podczas której Karolina za książkę pt. "Dina" odebrała I nagrodę.
Nagrodzona praca zostanie wysłana do edycji wojewódzkiej konkursu do Warszawy.
Gratuluję i życzę szczęścia w kolejnym etapie.
J. Jasińska
W celu usprawnienia funkcjonowania stołówki szkolnej informuję, że wszystkie informacje dotyczące płatności za wyżywienie w Szkole Podstawowej w Gąsocinie (terminy i formy płatności, kwota do zapłaty) publikowane są na stronie internetowej szkoły pod adresem: https://spgasocin.edupage.org, wywieszane przy wejściu głównym i w świetlicy szkolnej w budynku Szkoły Podstawowej w Gąsocinie przy ul. Błotnej 12 (klasy IV-VIII) i ul. Szkolnej 1 (klasy I-III) oraz wysyłane w formie wiadomości do wszystkich rodziców za pośrednictwem platformy Librus Synergia. Proszę o śledzenie ogłoszeń, terminowe dokonywanie płatności oraz przy płatnościach przelewem na rachunek bankowy o wpłacanie dokładnie takiej kwoty jaką należy zapłacić za dany miesiąc. O wszystkich sprawach związanych z wyżywieniem, płatnościami i zwrotem za niewykorzystane obiady należy kontaktować się z intendentem pod nr tel.23 671-44-69
Dziękuję!
Intendent
Emilia Zakrzewska
Wpłaty gotówkowe za obiady klas I-III za miesiąc kwiecień 2022r. w kwocie 59,50zł (17dni x 3,50zł = 59,50zł) przyjmowane będą w dniach:
22.03.2022r. wtorek w godz. 11:30-13:30
23.03.2022r. środa w godz. 7:30-9:00
w budynku Szkoły Podstawowej w Gąsocinie przy ul. Szkolnej 1 u pani Emilii Zakrzewskiej w sali nr 14 (Sekretariat).
Prosimy o przygotowanie odpowiedniej kwoty. Istnieje również możliwość zapłaty przelewem na rachunek bankowy Gminnego Przedszkola w Gąsocinie (dla klas I-III)
Bank Spółdzielczy w Raciążu 81 8218 0003 2001 0000 1225 0001
Tytuł przelewu: Imię i nazwisko ucznia, klasa, nazwa należności
(np.: Jan Kowalski kl. II c, za obiady w kwietniu 2022r.)
Płatności przelewem muszą zostać zaksięgowane do 25.03.2022r. na rachunku bankowym Gminnego Przedszkola w Gąsocinie.
Wszystkie informacje dotyczące płatności dostępne u intendenta w budynku przy ul. Błotnej 12 lub pod nr tel. 23 671 44 69
Wpłaty gotówkowe za obiady klas IV-VIII za miesiąc kwiecień 2022r. w kwocie 59,50zł (17dni x 3,50zł = 59,50zł) przyjmowane będą w dniach:
24.03.2022r. czwartek w godz. 7:30-8:00, 13:20-13:40,
25.03.2022r. piątek w godz. 7:30-8:00, 13:20-13:40,
w budynku Szkoły Podstawowej w Gąsocinie przy ul. Błotnej 12 u pani Emilii Zakrzewskiej w świetlicy szkolnej.
Prosimy o przygotowanie odpowiedniej kwoty.
Po dniu 25.03.2022r. wpłaty nie będą przyjmowane!
Istnieje również możliwość zapłaty przelewem na rachunek bankowy Szkoły Podstawowej w Gąsocinie (klasy IV-VIII)
Bank Spółdzielczy w Raciążu 71 8218 0003 2001 0000 0954 0001
Tytuł przelewu: Imię i nazwisko ucznia, klasa, nazwa należności
(np.: Jan Kowalski kl. VI c, za obiady w kwietniu 2022r.)
Płatności przelewem muszą zostać zaksięgowane do 25.03.2022r. na rachunku bankowym Szkoły Podstawowej w Gąsocinie. Wszystkie informacje dotyczące płatności dostępne u intendenta w budynku przy ul. Błotnej 12 lub pod nr tel. 23 671 44 69
W dniach 10 - 11 marca 2022 r. uczniowie klas I- III wraz z nauczycielami gościli na terenie Szkoły Podstawowej w Gąsocinie, ul. Szkolna 1, dzieci wraz z opiekunami z Ukrainy. W przeddzień spotkania uczniowie rozmawiali z wychowawcami poszczególnych klas na temat obecnej sytuacji w Ukrainie. Poznawali za pomocą translatora podstawowe ukraińskie słowa i zwroty. W ramach wsparcia dla dzieci i spędzenia razem wolnego czasu, zaproponowano z naszej strony szereg zabaw muzyczno- ruchowych, m.in.: Jedzie pociąg z daleka, Stary niedźwiedź mocno śpi, Gąski, gąski do domu, Pająk. Dzieci budowały wieże z klocków, pokonywały tory przeszkód, rzucały do celu woreczkami. Odbyły się wspólne zabawy taneczne m.in. Boogie-woogie, Karuzela, Baloniku nasz malutki. Dzieci grały również w karty ,,Piotruś”. Integrowały się poprzez wspólne malowanie farbami na dużych powierzchniach szarego papieru. Tematy prac były różnorodne: kosmos i planety, kwiecista łąka, kolorowe tęcze i stworki znane tylko autorom. Wystawa prac plastycznych mieści się obecnie na głównym korytarzu skoły. Mali i więksi goście z Ukrainy kolorowali postacie z bajek oraz ozdabiali przygotowane dzień wcześniej serca z papieru, które również pięknie udekorowały nasz szkolny korytarz.
Bardzo miła atmosfera udzieliła się wszystkim. W taki właśnie sposób mogliśmy poprawić samopoczucie dzieciom i opiekunom z Ukrainy oraz pokazać naszą gościnność i ogromne wsparcie.
Pedagog szkolny: Dorota Brudzikowska
wraz z nauczycielami klas I- III
Od 2 marca 2022r. w klasie II realizowany jest Program zajęć psychoedukacyjnych ,,Spotkanie z Leonem”. Celem zajęć jest profilaktyka zachowań agresywnych u dzieci w wieku 6- 10 lat. Co środę, pedagog szkolny p. Dorota Brudzikowska przeprowadza zajęcia w obecności wychowawcy klasy p. Bożeny Rutkowskiej, stanowiące cykl 10 zajęć z uczniami. Podczas zajęć uczniowie pogłębiają świadomość własnych uczuć, uwrażliwiają się na potrzeby i uczucia innych osób oraz uczą się radzenia sobie w sytuacjach trudnych i konfliktowych. Każde zajęcia zaczynają się opowiadaniem (historyjką) w której występuje dwoje dzieci- Julek i Julka. Są oni rodzeństwem i zamieszkują z rodzicami. Postać Leona symbolizuje zwierzę- kameleona, który przyjechał w walizce z dalekiego kraju wraz z rodzicami Juli i Julka.
Zajęcia z uczniami będą realizowane do 11 maja 2022r.
Pedagog szkolny
Dorota Brudzikowska
Choćbyś poznał ziemię całą Milion gwiazd jeszcze zostało! Choćbyś gwiazdy znał na niebie, Jeszcze musisz znać… sam siebie. — Maria Konopnicka
Wiersze dla dzieci Marii Konopnickiej- patronki 2022r. oczarowują najmłodszych czytelników bliską dziecięcej wyobraźni tematyką. W wierszach, które ilustrowały uczniowie mowa jest o bocianach, krasnoludkach, dzieciach bawiących się w ogrodzie, dojrzewających w sadzie owocach, urokach pór roku, pięknie polskiego krajobrazu i wielu motywach bliskich sercu dziecka.
Celem konkursu Malujemy wiersze Marii Konopnickiej- patronki 2022r.było:
Zadaniem uczestnika konkursu było przedstawienie w formie ilustracji jednej sceny, przygody lub postaci z dowolnie wybranego przez siebie utworu Marii Konopnickiej. (utwory dostępne były w bibliotece szkolnej lub w bibliotece cyfrowej polona.pl)
Wszystkie prace, które wpłynęły na konkurs, a było ich 70 wykonane są z dziecięcym polotem, za sprawą niebanalnego pomysłu, jaki został uwieczniony na ilustracji. Wiele prac uczniów cechują się ogromną dbałością o szczegóły, dosłownym odzwierciedleniem piękna zawartego w wierszach M. Konopnickiej.
Jury w składzie: Grażyna Jaskółowska – przewodnicząca oraz Dorota Brudzikowska i Jadwiga Jasińska –członkowie komisji dokonało podziału prac na trzy kategorie:
Prace kreatywne.
Są to ilustracje odznaczające się oryginalnością realizacji danego tematu, pomysłowością w doborze materiałów, dużym poczuciem piękna.
Prace wyróżniające się.
Zaliczamy do nich prace plastyczne, w których pomysłowość dzieci nie zna granic. Z których bije radość tworzenia, w pracy dominują zdecydowane kolory, pewna ,,kreska malarska” oraz dużo szczegółów dostrzeżonych w wierszu. Uczniowie wykorzystali całą przestrzeń kartki, aby stworzyć na niej swoją pracę.
Prace ciekawe.
Są to prace charakteryzujące się własną twórczą interpretacją, zawierające kilka szczegółów i delikatną kolorystykę, wykonane starannie. Prace te na pierwszy ,,rzut oka” przemawiają do oglądającego.
Podział prac ułatwił komisji wyłonienie laureatów konkursu Malujemy wiersze Marii Konopnickiej- patronki 2022r. Do grona laureatów zaliczamy: Aleksandrę Kobyłecką, Ewelinę Jarmoszuk, Patrycję Wierzchowską, Antoninę Podstawka, Antoninę Wynimko, Jana Marchelewicza, Cieszyńskiego Kordiana, Patrycję Krajczyńską, Julię Cywińską, Nikolę Cejmerowska, Aleksandrę Molkowską i Sitkowską Marię.
Nagrody dla zwycięzców ufundowała Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Gąsocinie.
J. Jasińska
Mam przyjemność poinformować, iż Biblioteka Szkoły Podstawowej w Gąsocinie otrzymała w marcu 2022r. środki finansowe na zakup nowości wydawniczych oraz wyposażenia biblioteki .Wsparcie biblioteka otrzymała w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 ”Kierunek interwencji 3.2.Zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych.
Już niedługo zapraszam po nowe książki do biblioteki szkolnej.
N-l bibliotekarz
J. Jasińska