28 maja 2022r. jak co roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja przygotowana przez uczniów klasy VIIa oraz chór szkolny.
Uczniowie zaprezentowali w poetyckich słowach i w piosence problematykę związaną z tym świętem. Przypomnieli tragiczne i wzniosłe karty historii naszego narodu.
Było uroczyście i podniośle. Świąteczny nastrój podkreślała dekoracja i galowe stroje uczniów. Uzupełnieniem akademii była gazetka ścienna na głównym korytarzu przygotowana przez uczniów klasy VIIb pt. "Konstytucja 3 maja".
G.Podlasińska
Nowa galeria Święta majowe została dodana do albumu fotograficznego
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ciechanowie zaprasza do udziału w bezpłatnym kursie e-learningowym pt.: „Na zdrowie - Twój wybór”. Kurs o tematyce prozdrowotnej został przygotowany przez specjalistów z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Warszawie we współpracy z Fundacją Młodej Nauki, pod auspicjami Ministerstwa Edukacji i Nauki. Adresatami treści są wszystkie osoby zainteresowane podniesieniem swojej wiedzy w zakresie szeroko pojętej profilaktyki i promocji zdrowia, młodzież szkolna, środowisko akademickie, kadra pedagogiczna, czy specjaliści promocji zdrowia i zdrowia publicznego. Poniżej link do kursu: https://navoica.pl/courses/course-v1:Fundacja_Mlodej_Nauki+FMNWSSE01+2022_W1/about
W marcu nasza szkoła wzięła udział w projekcie „Call for peace”, której celem było zwrócenie uwagi, jak ważny jest pokój na świecie. Wszyscy byliśmy zaniepokojeni sytuacją na Ukrainie, nauczyciele i uczniowie wyrazili chęć solidaryzacji z nauczycielami i uczniami na Ukrainie i przygotowali wspólne zdjęcie z flagami Ukrainy. Klasa 4b przygotowała także plakat oraz krótką piosenkę. Na głównym korytarzu powstał także łańcuch pokoju z serduszek w barwach flagi Ukraińskiej.
Prezentacja ze zdjęć
https://animoto.com/play/zZN5Uto5OGJI41ZScWRGYA
Film
RUNners Team Grand Prix – edycja 2022
Zawody Sportowe dla dzieci i młodzieży szkolnej w okresie maj – czerwiec 2022Biegamy na dystansach po bieżni i w terenie, więc będzie ciekawie..
W Grand Prix obowiązuje punktacja pucharowa – pierwsze 30 miejsc na każdym dystansie otrzymuje punkty do klasyfikacji generalnej…Więc jeśli chcecie mieć szanse na zdobycie nagrody głównej, należny wziąć udział w nie tylko jednej imprezie, lecz w całym cyklu.Do wielkiego finału przechodzi tylko pierwsza „30” z każdego dystansu.Dodatkowo, na prośbę rodziców/opiekunów rozszerzamy formułę o bieg na dystansie 5km oraz marsz Nordic Walking na tym samym dystansie.
Do zobaczenia na trasach RUNners Team Grand Prix…
Szcególy na stronie: https://runnersteam.pl/grand-prix-2022/
Biegiem na Majówkę! Brzmi jak wyzwanie? Zapraszamy wszystkich spragnionych wspólnych aktywności na świeżym powietrzu Dla każdego znajdzie się coś miłego.
Ze szczegółami zapoznacie pod następującym linkiem: https://pl-pl.facebook.com/GOKSonsk/
"Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając. W końcu tego właśnie szukamy w książkach: wielkich uczuć, które nigdy nie stały się naszym udziałem, i wielkiego bólu, którego łatwo się pozbyć, zamykając książkę."
Kornelia Funke
Konkurs Czarowanie słowem, który odbył się w Szkole Podstawowej w Gąsocinie w dniu 25 kwietnia 2022 r. został zorganizowany przez bibliotekarkę szkoły we współpracy z panią Violettą Dąbrowska - bibliotekarką z Biblioteki Publicznej w Gąsocinie.
O godzinie 8:55 cała społeczność szkolna spotkała się w sali gimnastycznej, aby wziąć udział w wydarzeniu, które miało zachęcić uczniów do częstszego sięgania po dobrą literaturę.
Głównym celem akcji była popularyzacja książki i czytelnictwa wśród uczniów, polepszenie integracji zespołu klasowego, zapoznanie uczniów ze sztuką interpretacji tekstu oraz doskonalenie ich umiejętności posługiwania się żywym słowem.
Zadaniem każdej klasy było: przedstawienie wybranego przez zespół klasowy utworu w taki sposób, by zachęcić odbiorców do jego przeczytania.
Miłośnicy książki mieli okazję poznać następujące pozycję przygotowane przez poszczególne klasy :
Impreza była prowadzona przez uczennicę z klasy VIIb – Izę Milewską i ucznia klasy VIIb Bartka Kacprzaka. Uroczystość rozpoczęła się od przedstawienia i entuzjastycznego powitania jury oraz wszystkich uczestników spotkania.
Jury w składzie: bibliotekarka z Biblioteki Publicznej pani Violetta Dąbrowska, nauczycielka przedmiotów artystycznych muzyki i plastyki pani Grażyna Jaskółowska oraz nauczycielka fizyki i chemii pani Aleksandra Tetkowska czuwały nad prawidłowym przebiegiem konkursu.
Los zdecydował, że jako pierwsza przedstawiała klasa VIIIa Balladynę - Juliusza Słowackiego.
Uczniowie niezwykle sugestywnie przedstawiali fragment książki, wcielając się w głównych bohaterów utworu. Wykorzystując przygotowaną scenografie, rekwizyty i odpowiednio dobrane kostiumy delikatnie wprowadzali publiczność w tematykę książki, pozostawiając świadomie niedosyt, aby zahipnotyzować czytelnika i zachęcić go do przeczytania polecanej pozycji.
Podczas wejścia i opuszczania sceny zawodnikom towarzyszyła relaksująca muzyka przygotowana przez ucznia z klasy VIIIb-Bartka Święckiego, która wpływała kojąco na ich rozszalałe emocje.
Następnie uczniowie klasy VIIa w sposób nieszablonowy przedstawili wiersz Spóźniony słowik- Juliana Tuwima. W wykonaniu tego zadania odrobinę przeszkadzała im delikatna trema, ale mimo to zdołali wzbudzić zaciekawienie wśród publiczności.
Trzecia drużyna uczniowie VIIb z utworem Rzepka - Juliana Tuwima rozbawili publiczność, czarując zarówno słowem, gestem jak i przygotowaną z najmniejszymi detalami scenografią. W trakcie tej inscenizacji żwawo tańczyła ,,babka z dziadkiem”, rytmiczna muzyka była zsynchronizowana z poszczególnymi bohaterami, którzy postanowili mimo trudności wyrwać tytułową rzepkę.
Ostatnią drużyną byli uczniowie klasy VIIIb, którzy przy dźwiękach muzyki wjechali na scenę pociągiem i przedstawili utwór Lokomotywa - Juliana Tuwima. W trakcie coraz szybszej jazdy pociągu przed publicznością przewijały się wagony z różnymi towarami. Stukot pędzącego pociągu z kolorowymi wagonami niewątpliwie zmusił zebranych do zainteresowania się treścią utworu.
W trakcie przerwy przeznaczonej na obrady jury, uczniowie wysłuchali piosenki Elevator music.
Po krótkiej przerwie przewodnicząca jury pani Grażyna Jaskółowska ogłosiła werdykt.
Decyzją jury zwycięzcą konkursu została klasa VIIb z wychowawczynią panią Katarzyną Korzeniewską. Nagrodę główną - Wycieczkę do Ościsłowa wręczyła pani dyrektor Beata Żukowska.
Na zakończenie uroczystości zgodnie z tradycją Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich symboliczną różą zostało obdarowanych kilka osób.
Konkurs Czarowanie słowem niewątpliwie przyczynił się do rozwijania kompetencji czytelniczych oraz upowszechniania czytelnictwa wśród uczniów ponieważ po opuszczeniu sali wciąż rozemocjonowani uczniowie recytowali fragmenty przedstawianych utworów. Wyraźnym atutem spotkania była również integracja zespołów klasowych, które w pełnej harmonii przygotowywały się do konkursu i walczyły o laur zwycięstwa dla swojego utworu.
J. Jasińska
n-l bibliotekarz
Galeria zdjęć z wydarzenia:
Pan Stefan Chojnowski - nestor mazowieckich pisarzy ludowych, absolwent i przyjaciel naszej szkoły obchodził 24 kwietnia 2022 roku swoje 96. urodziny. Z tej okazji osobiście uczestniczył w uroczystej dziękczynnej jubileuszowej Mszy św. kościele parafialnym w Gąsocinie, a następnie wraz z rodziną udał się do Gołotczyzny. To tam Gminny Ośrodek Kultury wraz z Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie i Związkiem Literatów na Mazowszu zorganizował Benefis na cześć pana Stefana. Uczczono w ten sposób dorobek artystyczny poety i świętowano Jego 96. urodziny. Jubilat nie krył radości i wzruszenia, zaskakiwał energią i humorem, osobiście czytał swoje utwory, dziękował władzom, organizatorom i przybyłym gościom, występującym poetom, uczniom i artystom, pozował do pamiątkowych zdjęć, przyjmował życzenia i gratulacje. Po uroczystości miał jedno skromne życzenie, aby piękny bukiet czerwonych róż zawieźć na Pustelnię i złożyć w podziękowaniu Matce Bożej. Życzenie zostało spełnione! Jubilatowi życzymy co najmniej 100 lat życia w zdrowiu i szczęściu!
Bożena Rutkowska
FINAŁ XXVIII Diecezjalnego Konkursu Biblijnego odbył się Szkole Podstawowej im. gen. Zygmunta Padlewskiego w Radzyminku, na terenie parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Radzyminie koło Płońska. Wzięli w nim udział finaliści etapu szkolnego konkursu z klas V-VIII szkoły podstawowej i dekanalnego, którzy wykazali się najlepszą znajomością Ewangelii według św. Mateusza.
Konkurs składał się z dwóch części, najpierw uczniowie rozwiązywali test pisemny, składający się z 28 pytań. Następnie najlepsi sprawdzili swoją wiedzę w części ustnej konkursu. Nasza uczennica Karolina Metera w części pisemnej uzyskała 36/42 i została finalistką tego konkursu. Karolinie gratulujemy i dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły.
Zapraszamy do galerii: https://spgasocin.edupage.org/album/#gallery/559
E. Żebrowska
W dniu 21 kwietnia 2022r. w naszej szkole odbyło się spotkanie edukacyjne pt. „Hazard? Nie daj się wciągnąć” poprowadzone przez przedstawicieli Krajowej Administracji Skarbowej. Jest to trzecie edycja tej akcji, która została skierowana do uczniów klas VII i VIII.
Cel spotkania było pokazanie, że:
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu propagującego tą akcję. https://youtu.be/0_Eobtz8Z04
Zdjęcia ze spotkania można znaleźć w galerii lub klikając w link:
https://spgasocin.edupage.org/album/#gallery/558
A. Kwasiborski
Na prośbę Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, placówki terenowej w Ciechanowie udostępniamy informację o wakacyjnych turnusach rehabilitacyjnych dla dzieci rolników.
Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem tel. 23 674-24-17 lub w siedzibie PT KRUS w Ciechanowie, ul. Sienkiewicza 81, 06-400 Ciechanów.
Wpłaty gotówkowe za obiady klas I-III za miesiąc maj 2022r. w kwocie 59,50zł (17dni x 3,50zł = 59,50zł) przyjmowane będą w dniach:
w budynku Szkoły Podstawowej w Gąsocinie przy ul. Szkolnej 1 u pani Emilii Zakrzewskiej w sali nr 14 (Sekretariat). Prosimy o przygotowanie odpowiedniej kwoty.
Istnieje również możliwość zapłaty przelewem na rachunek bankowy Gminnego Przedszkola w Gąsocinie (dla klas I-III)
Bank Spółdzielczy w Raciążu 81 8218 0003 2001 0000 1225 0001
Tytuł przelewu: Imię i nazwisko ucznia, klasa, nazwa należności
(np.: Jan Kowalski kl. II c, za obiady w maju 2022r.)
Płatności przelewem muszą zostać zaksięgowane do 26.04.2022r.
na rachunku bankowym Gminnego Przedszkola w Gąsocinie.
Wszystkie informacje dotyczące płatności dostępne u intendenta w budynku przy ul. Błotnej 12 lub pod
nr tel. 23 671 44 69
Wpłaty gotówkowe za obiady klas IV-VIII za miesiąc maj 2022r. w kwocie 59,50zł (17dni x 3,50zł = 59,50zł) przyjmowane będą w dniach:
w budynku Szkoły Podstawowej w Gąsocinie przy ul. Błotnej 12 u pani Emilii Zakrzewskiej w świetlicy szkolnej.
Prosimy o przygotowanie odpowiedniej kwoty. Po dniu 25.04.2022r. wpłaty nie będą przyjmowane!
Istnieje również możliwość zapłaty przelewem na rachunek bankowy Szkoły Podstawowej w Gąsocinie (klasy IV-VIII)
Bank Spółdzielczy w Raciążu 71 8218 0003 2001 0000 0954 0001
Tytuł przelewu: Imię i nazwisko ucznia, klasa, nazwa należności
(np.: Jan Kowalski kl. VI c, za obiady w maju 2022r.)
Płatności przelewem muszą zostać zaksięgowane do 26.04.2022r.
na rachunku bankowym Szkoły Podstawowej w Gąsocinie.
Wszystkie informacje dotyczące płatności dostępne u intendenta w budynku przy ul. Błotnej 12 lub pod
nr tel. 23 671 44 69
"Gdy ktoś czyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie – wygra". (Henryk Sienkiewicz)
11 kwietnia 2022r.w Szkole Podstawowej w Gąsocinie przy współpracy z Biblioteką Publiczną zorganizowano dla uczniów klas I-III -Festiwal czytania. Podczas tego wydarzenia uczniowie pogłębili swoją wiedzę o Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci, który jest obchodzony w rocznicę urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena oraz o Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich przypadającym 23 kwietnia.
Kolejny już raz w tym roku szkolnym dzieci uzyskały od swoich nauczycieli informacje o szczególnej roli książki w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych poparte graficznym przekazem umieszczonym na gazetce szkolnej pt. Co nam daje czytanie. Zamieszczono na niej kilka powodów czytania min: pobudza wyobraźnie, rozwija emocje i osobowość, uczy myślenia, poszerza słownictwo, poprawia skupienie i koncentrację, rozbudza ciekawość świata. W tym wyjątkowym dniu ukierunkowanym na rozbudzenie zaciekawienia książką uczniowie wysłuchali fragmentów książek czytanych przez ich starszych kolegów i koleżanki z klas V-VII :Igora , Kasię , Hanię, Izę, Bartka oraz panią Wiolettę z Biblioteki Publicznej w Gąsocinie. Wspólnie przeżyli przygody z bohaterami książek: Qasimodo ratuj, Kotki Dorotki-Krzyżanek Joanny, Luksusowy basen Donalda i prawidłowo odpowiedzieli na pytania zadawane przez lektorów. Jako pamiątkę z uroczystości wszyscy uczniowie otrzymali zakładkę do książek.
Dodatkowo korzystając z okazji uczniowie klas V-VIII w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa przygotowali dla uczniów klas I-III błyskawiczne konkursy i do udziału w nich zachęcali wszystkich uczniów. Konkursy Czy znasz przysłowia?, Pomylone tytuły, Tytuł baśni na podstawie rekwizytu, Czy znasz związki frazeologiczne?, ucieszyły uczniów zwłaszcza ,że dla zwycięzców przewidziane zostały symboliczne nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.
Mam nadzieję, że to spotkanie uczniów z literackimi bohaterami pozostawi niezatarty ślad w ich świadomości i zachęci ich do częstszego sięgania po książkę, gdyż jak mówił Ambroży Grabowski Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi-doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości.
J. Jasińska
n- l bibliotekarz
Zgodnie z naszą tradycją uczestniczyliśmy w obchodach Niedzieli Palmowej w kościele parafialnym w Gąsocinie. Dziękujemy Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom za ogromne zaangażowanie i wykonanie pięknych klasowych palm oraz włączenie się w tę piękną tradycję.
Więcej zdjęć znajdziecie w następującym linku:
W dniu 06.04.2022r w Szkoła Podstawowa w Gąsocinie była Gospodarzem gminnych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Organizatorem Turnieju był Urząd Gminy w Sońsku. W zmaganiach wzięły udział drużyny w dwóch kategoriach wiekowych ze szkół w Bądkowie, Sońsku i Gąsocinie. Turniej rozpoczął się od testu sprawdzającego znajomość zasad ruchu drogowego, następnie uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności techniczne na torze przeszkód oraz znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W eliminacjach wyłoniono następujące miejsca:
Młodsza grupa wiekowa:
I miejsce
Szkoła Podstawowa w Gąsocinie
II miejsce
Szkoła Podstawowa w Bądkowie
Starsza grupa wiekowa:
I miejsce
Szkoła Podstawowa w Sońsku
II miejsce
Szkoła Podstawowa w Bądkowie
III miejsce
Szkoła Podstawowa Gąsocinie
Serdecznie gratulujemy i życzymy drużynom powodzenia w eliminacjach powiatowych.
Galeria: https://spgasocin.edupage.org/album/#gallery/562
S. Ulatowska
Kwiecień to miesiąc poświęcony zwiększaniu świadomości autyzmu wśród społeczeństwa. W tym okresie cały świat włącza się w akcję "Na niebiesko dla autyzmu". Kolor niebieski ma dać osobom z autyzmem i ich rodzicom nadzieję na lepsze życie.
Uczniowie klas I-III wzięli udział w lekcji przygotowanej przez pedagoga szkolnego p. Dorotę Brudzikowską w obecności wychowawców, pt. „Poznaj Marię, dziewczynkę, która lubi mieć plan. Zapoznanie uczniów z tematyką autyzmu”. Na początku lekcji uczniowie obejrzeli film animowany "Podróż Marii”. Następnie wzięli udział w dyskusji na temat cech osób autystycznych, ich umiejętności i problemów z jakimi się zmagają. Uczniowie próbowali odpowiedzieć na pytanie "Jak osoby z autyzmem mogą czuć się na co dzień?”.
Drugą część lekcji w poszczególnych klasach I- III została poświęcona na działania praktyczne. Uczniowie wykonali plakaty, na których zostały odbite ręce dzieci w kolorze niebieskim. Kolejny plakat zawierał wycięte motyle różnych wielkości, które zostały przyklejone, tworząc kształt serca. Również niebieskie motyle zostały zawieszone na szybach w poszczególnych klasach. Następnie uczniowie wycinali karteczki z piktogramami, wyrażające przyjazne emocje skierowane do osób z autyzmem. Na koniec uczniowie napompowali niebieskie balony i zawiesili w klasie, jako symbol łączności z osobami z autyzmem .
Cała społeczność szkolna włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Autyzmu.
Pedagog szkolny: Dorota Brudzikowska
z wychowawcami klas I- IIII
w związku ze zmianą zasad epidemicznych związanych z COVID-19 Minister Edukacji i Nauki we współpracy z Ministrem Zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym wydał nowe Wytyczne zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Znajdą je Państwo również na naszej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/bezpieczny-powrot-do-szkoly.
Z wyrazami szacunku
Departament Wychowania i Edukacji Włączającej
Załącznik: wytycznezachowaniabezpieczenstwazdrowotnegomeinmzigisdlaszkoliplacowek.pdf
Na prośbę Ministerstwa Edukacji i Nauki przekazujemy link internetowy do ogólnodostępnej bazy danych klubów piłkarskich, które organizują bezpłatne treningi dla dzieci i młodzieży z Ukrainy.
W bazie znajdują się m.in. dane kontaktowe klubu oraz informacje jakie roczniki klub jest w stanie przyjąć na treningi.
Szczegółowe informacje wraz z aktualną bazą danych klubów są dostępne na stronie internetowej PZPN.
Z poważaniem
Kuratorium Oświaty w Warszawie
Aleje Jerozolimskie 32
00-024 Warszawa
Od 01.02.2022r. w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie uruchomiono działanie Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Ciechanowski Szpital, zawarł z NFZ umowę na działanie świadczeń psychiatrycznych ambulatoryjnych dla dzieci i młodzieży (porady, wizyty domowe lub środowiskowe, sesje psychoterapii, programy). Pomocą zostaną objęci nie tylko małoletni pacjenci, ale również ich rodzice, opiekunowie i nauczyciele. Do poradni mogą się zgłaszać dzieci z zaburzeniami depresyjnymi, lękowymi, psychosomatycznymi, nie radzące sobie z emocjami, dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu
i ADHD. Ciechanowska poradnia działa w oparciu o pięciu specjalistów: lekarza psychiatrę p. doktor Agnieszkę Lazarską, dwóch psychologów i dwóch psychoterapeutów. Pracę poradni będzie wspomagać również pracownik socjalny.
Aby dostać się na wizytę do specjalisty nie trzeba mieć skierowania. Wystarczy zarejestrować się telefonicznie pod numerem 23 673- 02 -27, 23 672- 31- 27. Poradnia działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do godzin popołudniowych.
W sytuacji zaobserwowania u dziecka niepokojących objawów, zachowań, proszę o konsultację z pedagogiem szkolnym, a w sytuacji niepokojących i nasilonych objawów wspólnie zadecydujemy o dalszych krokach diagnostycznych u specjalisty.
Pedagog szkolny
Dorota Brudzikowska