Rozpatrzenie ofert na remont elewacji w Szkole Podstawowej w Gąsocinie odbyło sie w dniu 22 czerwca 2022r.
Szczególy w załączniku: notatka_sluzbowa-_elewacja.pdf
Prezentacja prac uczniów klasy piątej - sketchnoting na matematyce, czyli jak uczymy się poprzez rysowanie...
https://pl.padlet.com/spmsikora/pk7yuc8jkh0u1km1
https://padlet.com/spmsikora/i281p011wepoak00
M. Sikora
W dniu 9 czerwca 2022 roku w MSCDN w Ciechanowie odbył się III Turniej Szachowy w ramach projektu Szachy w mazowieckiej szkole. Wzięli w nim udział chłopcy i dziewczęta w trzech kategoriach: klasy II, III i IV. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klas: II, IIIa, IIIb, IVb. Obowiązywał szwajcarski system, który polegał na rozegraniu 6 rund po 15 minut na zawodnika w każdej rundzie. Kinga Reszka z klasy II zajęła 6. miejsce,
a Michał Sieczkowski również z klasy II zajął 4. miejsce. Lena Ślesik z klasy IIIa zajęła 2. miejsce i otrzymała srebrny medal, a Antoni Grabowski z klasy IIIb zajął 4. miejsce. Adam Rutkowski z klasy IVb zajął 4. miejsce, a Monika Słończewska z klasy IVb zajęła 6. miejsce. Wszystkim uczestnikom turnieju wręczono dyplomy. Medaliści otrzymali również nagrody rzeczowe.
Krzysztof Rutkowski
5 czerwca 2022r. uczniowie klasy piątej relaksowali się i korzystali z atrakcji Parku Wodnego SUNTAGO. Ciekawie spędzili czas na zjeżdzalniach, w basenie z falą oraz na rzece.Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że z chęcią wrócą tam jeszcze ponownie.
14 czerwca 2022r. uczniowie klas trzecich uczestniczyli w wycieczce jedniodniowej do Olsztyna. Pierwszym punktem programu było obejrzenie sztuki pt. "Tygrys Pietrek" autorstwa Hanny Januszewskiej w Olsztyńskim Teatrze Lalek. Motto przewodnie: "Łatwo być odważnym, gdy się myśli o innych - nie o sobie". Ta prosta prawda nie była tak oczywista dla głównego bohatera. Mały tygrysek wszystkiego się boi i przynosi wstyd całemu gatunkowi bardzo odważnych tygrysów. Przychodzi jednak moment, gdy musi się zmierzyć z własnymi lękami: wyruszyć ciemną nocą po lekarstwo dla chorej mamy. Wtedy strach przestaje istnieć, a Pietrek udowadnia, że nie odstaje odwagą od innych. Spektakl przedstawiony był w konwencji lalkowo-maskowej, aktorzy zebrali mnóstwo braw od widzów. Drugą atrakcją był seans "Ziemia, Księżyc i Słońce" w planetarium, dzięki któremu mogą uczniowie odpowiedzieć na pytania: Dlaczego świeci Słońce i do czego można je wykorzystać? Jak zmieniają się pory dnia i roku? Jakie są gwiazdozbiory na niebie? Dzieci dowiedziały się też jak powstał kalendarz i poznały historię kosmicznych podróży oraz lądowanie na Srebrnym Globie. Kolejne ciekawe miejsce to papugarnia, w której obejrzeliśmy ponad 50 ptaków: ary, amazonki, żako, kakadu i rudosterki. Dzieci karmiły papugi nasionami, a one oswojone siadały im na ramiona. Na koniec pobyt w MC' Donaldzie i bezpieczny powrót do Gąsocina. Wycieczka bardzo się podobała, na pewno uczniowie ją zapamiętają.
Uczniowie klasy IIIa i IIIb zwychowawczyniami
Nowa galeria Klasy III na wycieczce w Olsztynie została dodana do albumu fotograficznego
W piątek 10 czerwca uczniowie klasy pierwszej wraz z rodzinami obchodzili Dzień Rodziny. Spotkanie było zorganizowane na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Gołotczyźnie. Poza ogniskiem i poczęstunkiem dzieci mogły uczestniczyć w różnych zabawach organizowanych przez animatorkę. Zabawy przy muzyce, z wykorzystaniem chusty animacyjnej, zjazdy na tyrolce to tylko niektóre atrakcje. Dziewczynki ozdobiły swoje fryzury kolorowymi warkoczykami, a tatuaże wykonały wszystkie chętne dzieci. Nie obyło się bez malowania twarzy. Największą atrakcją było przeciąganie liną, w którym brali udział zarówno dzieci jak i rodzice. Po dużym wysiłku wszyscy pożywili się pieczoną kiełbasą i słodkościami. Było to miłe spotkanie, podczas którego dzieci i rodzice mogli wspólnie spędzić czas .
Wychowawca klasy -Topyła Barbara
Nowa galeria Dzień Rodziny w klasie I została dodana do albumu fotograficznego
Dnia 6 czerwca klasy IVa i IVb pojechały na wycieczkę do Łodzi. Początek dnia rozpoczęliśmy zwiedzaniem miasta. Pani przewodnik opowiadała o historii miasta, pokazywała ciekawe miejsca wzdłuż ulicy Piotrkowkiej. Oglądaliśmy stare budynki i fabryki, murale, pomniki i miejsca związane z filmami oraz z przemysłem włókienniczym miasta. Na koniec poznaliśmy niezwykłą historię Róży, której matka wykonała ściany budynków z rozbitych luster. Zwiedzanie zakończyliśmy przybyciem do Manufaktury, która powstała w miejscu dawnej fabryki największego fabrykanta Łodzi. W środku już tylko wypoczywaliśmy i aktywnie się bawiliśmy. Na początku spędziliśmy miło czas na kręglach, a potem próbowaliśmy swoich sił w laserowym paintballu. Na koniec posililiśmy się w strefie gastronomicznej i niestety musieliśmy wracać do autobusu. Zmęczeni ale szczęśliwi przyjechaliśmy do domu.
Klasa IVa i IVb,
M. Mioduszewska i M.Sikora.
Nowa galeria Klasy IV z wizytą w Łodzi została dodana do albumu fotograficznego
Rozpoczynają się prace dotyczące badania opinii mieszkańców gminy, które posłużą do opracowania Strategi Rozwoju Ponadlokalnego, obejmującej Gminę Sońsk oraz trzy innych gminy (Gmina Opinogóra Górna, Gmina Ciechanów, Miasto Ciechanów). Informacje zebrane od mieszkańców pozwolą na wytyczenie kierunków rozwoju oraz lepsze dostosowanie polityk władz samorządowych do potrzeb mieszkańców, w szczególności młodzieży. Badanie opinii mieszkańców Gminy Sońsk jest elementem procesu diagnostycznego prowadzonego przez Związek Miast Polskich.
Informacja_prasowa_Badanie_opinii_mieszkancow.pdf
Pierwsza z ankiet jest skierowana do młodzieży uczącej się w liceach, technikach i szkołach branżowych. Zainteresowani podzieleniem się swoimi spostrzeżeniami i opiniami mogą wypełnić ją online. Jest dostępna pod adresem:
Druga z ankiet jest przeznaczona dla wszystkich mieszkańców miasta Ciechanów oraz gmin: Ciechanów, Opinogóra Górna i Sońsk. Wersję online można wypełnić na stronie internetowej ZMP:
https://zmp-ankiety.pl/ankieta.php?id=vrzqjrjlv7czj7gz8vevvbr5.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Gąsocinie zaprasza do składania ofert cenowych na wykonanie elewacji ściany frontowej i remontu schodów w Szkole Podstawowej w Gąsocinie przy ul. Błotnej 12, o wartości do której nie stosuje sie przepisów Ustawy Prawo Zamówień Publicznych na podstawie art. 2 ust. 1 pkt. 1 Ustawy PZP.
Załączniki:
Zaproszenie_do_skladania_ofert_-_wykonanie_elewacji.pdf
Zalacznik_nr_1_Klauzula_RODO.pdf
„Ach, Mazury, jakie cudne, gdzie jest taki drugi kraj…”
Zgodnie ze słowami piosenki klasy siódme i szósta w dniach 6.06- 8.06.2022r. podziwiały widoki pięknych Mazur.
Pierwszego dnia zwiedzili stolicę Warmii - Olsztyn. Swoje siły fizyczne sprawdzili w Parku Linowym „Snajper”. Następnie udali się do swej bazy wypadowej – Ośrodka Wypoczynkowego „Kalwa” w Pasymiu. Uczniowie zostali zakwaterowani w 6-osobowych domkach położonych w malowniczym otoczeniu sosnowych drzew oraz jeziora Kalwa.
Kolejnego dnia udali się na spływ kajakowy rzeką Krutynią. Pogoda dopisała, było ciepło i słonecznie. Uczniowie w świetnych humorach podziwiali mazurską przyrodę. Po powrocie spędzili miło czas przy ognisku na brzegu jeziora.
Na ostatni dzień przypadła największa frajda tego wyjazdu – pobyt w „Tropikanie” Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach. Zespół basenów cieszył się wielką popularnością wśród naszych uczniów. Odwiedziny Mikołajek zakończył spacer po przystani i podziwianie zgromadzonych tam jachtów i łódek.
Zadowoleni, pełni wrażeń uczniowie wrócili do domu, a już w ich głowach rodziły się pomysły na kolejne wycieczki i wyjazdy.
G. Podlasińska
Galeria Wycieczka klas VII i VI została dodana do albumu fotograficznego
Dnia 7 czerwca 2022 roku klasy I i II pojechały na wycieczkę do Płocka. Miasto przywitało małych podróżników piękną pogodą i licznymi atrakcjami. Na początek dzieci udały się do Teatru Dramatycznego na bajkę inspirowaną "Gwiezdnymi wojnami" pt.: "Opowieści Droida". Spektakl opowiadał o poszukiwaniu w sobie mocy i odwagi. Żadnej z tych wartości nie można kupić. Poszukiwania zakończyły się sukcesem, bo głównemu bohaterowi pomogli dobrzy i wierni przyjaciele. Po wizycie w teatrze kolejna atrakcja - spacer po jedynym w Polsce molo wzdłuż Wisły. Królowa polskich rzek prezentowała się pięknie i dostojnie. Po spacerze nastąpił przejazd do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, gdzie można było podpatrywać i podziwiać zwierzęta z całego świata. Następnie dzieci zwiedziły najcenniejszy zabytek północnego Mazowsza, świadka tysiącletniej historii miasta - Bazylikę Katedralną oraz sąsiadujący z nią Zamek Książąt Mazowieckich. Podziwiały Wisłę ze Wzgórza Tumskiego i zaopatrzyły się w pamiątki w sklepiku przy ul. Tumskiej. Na koniec posiłek w restauracji McDonald's i ... powrót do domu. To był dzień pełen wrażeń. Mali podróżnicy już planują kolejną wyprawę!
B. Rutkowska i B. Topyła
Nowa galeria Wycieczka do Płocka klas I i II została dodana do albumu fotograficznego
31 maja 2022 roku w sali konferencyjnej Młodzieżowego Domu Kultury „Muranów” w Warszawie odbyła się uroczystość finałowa XXIX wojewódzkiej edycji konkursu „Wydajemy Własną Książkę”, w której uczestniczyła nasza uczennica z klasy VIIIb, Karolina Metera. Karolina za książkę ,,Dina” uzyskała nagrodę w kategorii literackiej. Po wręczeniu nagród uczestnicy mogli obejrzeć nagrodzone książki.Podczas spotkania odtworzony został film pokazujący 70 lat pracy MDK „Muranów”, który w tym roku świętuje okrągłą rocznicę powstania. Książki wykonane na konkurs zostały przekazane do Biblioteki Książki Dziecięcej MDK „Muranów”.Serdecznie gratulujemy Karolinie i życzymy lekkiego pióra w kolejnych edycjach konkursu „Wydajemy Własną Książkę”.
J. Jasińska
n-l bibliotekarz
Uczniowie klasy III b wspólnie z wychowawczynią Agnieszką Fabisiak wybrali w tym roku szkolnym nietypowy i oryginalny sposób na czytanie i opracowanie lektur szkolnych włączając się jednocześnie w Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, który ma na celu wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczych oraz popularyzację czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. W ramach akcji szkolnej ,,Książka w plecaku”, po wypożyczeniu z biblioteki szkolnej lektury ,,O psie, który jeździł koleją” i spakowaniu jej w plecak, udaliśmy się na wiosenny spacer, aby odczytać powyższą pozycję książkową w scenerii nawiązującej do akcji wspomnianej opowieści dla dzieci. W drodze do celu robiliśmy sobie krótkie przerwy na odpoczynek oraz zapoznanie się z autorem czytanej i omawianej książki oraz okolicznościami jej powstania. Przy tej okazji wykonaliśmy zdjęcia, włączając się tym samy do kolejnej akcji szkolnej ,,Przyłapani na czytaniu”, na których to grupki osób z naszej klasy zaprezentowały się z książką w różnych nietypowych plenerowych miejscach i pozach. Po dotarciu na miejsce, do stacji kolejowej PKP w Gąsocinie, zasiedliśmy w bezpiecznym miejscu i obserwując przejeżdżające w oddali pociągi, czytaliśmy z zaciekawieniem przygody psa Lampo, który pokochał życie kolejarskie i niemu poświęcił swój zwierzęcy los. Z zaangażowanie dyskutowaliśmy o przeczytanej lekturze, wymienialiśmy się swoimi spostrzeżeniami i refleksjami. To był dzień pełen emocji i wrażeń, dzień który pokazał nam jak w niecodzienny sposób można spędzić czas z książką na świeżym powietrzu, w różnorodnych sceneriach jakie oferuje nam wiosenna przyroda. Uwieńczeniem omawiania kolejnej lektury pt.: ,,Karolcia” było narysowanie portretu tytułowej bohaterki przy okazji następnej akcji szkolnej ,,Maluję portret ulubionej postaci z książki”. Uczniowie wykazali się w swoich pracach dużym kunsztem artystycznym i wiernie odzwierciedlili postać dziewczynki z niebieskim koralikiem. Zachęcamy do różnorodnych aktywności czytelniczych rozwijających zainteresowanie dzieci i młodzieży książkami.
Uczniowie klasy III b
z wychowawczynią Agnieszką Fabisiak
W piątek uczniowie klasy I odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Gąsocinie. Celem pierwszej wizyty było zachęcenie uczniów do wypożyczenia i czytania książek oraz zapoznanie ze specyfiką działalności biblioteki. W trakcie spotkania młodzi czytelnicy dowiedzieli się jak można zostać użytkownikiem Biblioteki Publicznej w Gąsocinie. Uczniowie dowiedzieli się kto może korzystać z Biblioteki Publicznej oraz jakie są zasady wypożyczania książek.
Następnie uczniowie ułożyli z rozsypanki sylabowej wyrazy związane z książkami i rozwiązywali zagadki związane z bohaterami występującymi w znanych książach i wierszach. Uczniowie podzielili się swoją wiedzą na temat postępowania z książkami, w ten sposób utworzyli kodeks czytelnika.
Na koniec nowi czytelnicy wysłuchali fragmentu książki „Byki Weroniki. Historyjki Ortograficzne.", a następnie sami mogli sprawdziś propozycje czytelnicze na półkach biblioteki.
Dziękujemy za miłe spotkanie.
Barbara Topyła- wychowawca klasy I
W dniach 18, 19. i 20.05. 2022 r. uczniowie klasy pierwszej mieli okazję wysłuchać fragmentów kilku książek, które przeczytali im nasi goście. W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w pierwszym dniu książki były czytane przez mamę Eweliny Jarmoszuk. Pani Anna zapoznała dzieci z książką „Franek i zielony stworek" oraz fragmentami książki „Nowe przygody skarpetek" . Następnego dnia uczniowie wysłuchali fragment książki „ Świąteczne listy od Feliksa". Była to propozycja Pani Moniki Sikory, mamy Michaliny. Ostatniego dnia uczniowie mieli okazję wysłuchać rozdział znanej książki „Mikołajek" czytanej przez Panią Martę Stecz, mamę Patryka. Celem programu , który jest realizowany w naszej szkole jest zwiększenie atrakcyjności księgozbioru biblioteki szkolnej oraz rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Uczniowie z dużą uwagą wsyłuchali czytanych fragmentów i z radością gościli mamy. Z chęcią wysłuchają w przyszłości ciekawe opowieści. Zachęcamy pozostałych rodziców i dziękujemy Pani Ani, Monice i Marcie za tak miłe spotkanie.
Barbara Topyła- wychowawca klasy I
Nowa galeria Program rozwoju czytelnictwa w klasie I została dodana do albumu fotograficznego
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Ciechanowie informuje, że w dniu 11 czerwca 2022r. (sobota) w godzinach 8:00 - 12:00 planowany jest w palcówce dzień otwarty. Szczegóły wydarzenia na załączonym plakacie i ulotce. Zapraszamy do zapoznnia się z nimi.
W dniu 20.05.2022 r. uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej w Gąsocinie wraz z bibliotekarką J. Jasińską i wychowawczynią Panią Bożeną Rutkowską wyruszyli na spacer po pobliskiej okolicy. Celem naszej wyprawy było obudzenie zaciekawienia książką poprzez ciekawe teksty czytane z rówieśnikami pośród atrakcyjnych miejsc naszej miejscowości, kształcenie nawyków czytelniczych, doskonalenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem oraz wspólne przeżywanie z bohaterami książek emocjonujących przygód.Najbardziej charakterystyczną cechą tej wyprawy był niecodzienny, dodatkowy element, który zabrali ze sobą wszyscy uczestnicy, czyli swoje ulubione książki. Wybrane fragmenty książek uczniowie prezentowali swoim koleżankom i kolegom w trakcie każdego z czterech przystanków na trasie podróży. Na pierwszym z nich dodatkowo każdy z uczniów zaprezentował wybraną przez siebie książkę i w kilku zdaniach wyjaśnił czemu akurat ją uważa za najwspanialszą ze wszystkich przez siebie przeczytanych. Następnie pani wychowawczyni przypomniała uczniom założenia Narodowego Programu Czytelnictwa , który w bieżącym roku realizuje nasza szkoła tj. zwiększenie atrakcyjności księgozbioru bibliotek szkolnych oraz rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Pani bibliotekarka dodała, że już zamówione są nowe meble i książki dla biblioteki. Na kolejnych czterech postojach uczniowie kolejno prezentowali wybrane przez siebie fragmenty książek. Jako pierwszy w rolę lektora wcielił się Michał, który w młodym zagajniku pod rozłożystym dębem czytał ,,Kubusia Puchatka”. Wybrany przez niego fragment idealnie wpisał się w otaczającą nas aurę i doskonale rozluźnił odrobinę stremowaną publiczność. Z pobliskiego lasu ruszyliśmy na plac zabaw przy Szkole Podstawowej w Gąsocinie, gdzie spotkaliśmy uczniów z klasy IIIb, którzy również zorganizowali z panią wychowawczynią spacer z książką. Na placu zabaw była rozrywka, ale również uczennica przeczytała wiersz Danuty Wawiłow i w ramach odpoczynku uczniowie w ciszy zgłębiali treść swoich książek. W trakcie dalszej wędrówki ośmieleni uczniowie z przyjemnością czytali wybrane przez siebie fragmenty fantastyczno - przygodowych książek np. Koziołka Matołka, wiersze Brzechwy i Marii Konopnickiej.Po długiej i wyczerpującej wędrówce spędzonej z literaturą uczniowie powrócili do swojej szkoły i po przeczytaniu jeszcze jednego fragmentu udali się na lekcję. Największe zaciekawienie i zainteresowanie słuchaczy wzbudził wiersz Mucha i pszczoła. Z wycieczki pozostały wspomnienia, emocje i wrażenia.
J. Jasińska
n- l bibliotekarz
Nowa galeria Z książką w plecaku została dodana do albumu fotograficznego
„Bo zwyciężyć mogą ci, którzy wierzą, że mogą.”
Wergiliusz
Drodzy Ósmoklasiści!
My w Waszą siłę i wiedzę wierzymy
i szczerze Wam życzymy:
wszystkiego najlepszego,
połamania piór,
optymizmu
i trafienia w wymarzone tematy.
Dyrekcja, nauczyciele
i cała społeczność uczniowska
Uczniowie klasy IVa pod opieką nauczyciela biologii wzięli udział w pilotażowej innowacji międzyszkolnej : "Wykorzystanie metody naukowej na lekcjach biologii". Innowacja rozpoczęła się 31 marca i trwała do 16 maja 2022r, polegała na wybraniu gatunku drzewa i obserwacji jak rozwija i zmienia się pąk liściowy pod wpływem warunków atmosferycznych takich jak: temperatura, opady i zachmurzenie. Uczniowie klasy IVa obserwowali lipę drobnolistną znajdującą się na terenie naszej szkoły. W każdy poniedziałek o godzinie 13.00 prowadzili obserwację pąka liściowego oraz sprawdzali stan zachmurzenia, temperaturę i opady deszczu w tym dniu. Zdjęcia z danymi zamieszczane były na padlecie. W dniu 20 maja miało miejsce spotkanie online wszystkich uczestników projektu w celu podsumowania innowacji.
https://padlet.com/mariaes/innowacja
Monika Sikora
14 maja 2022 uczniowie klas I-VIII naszej szkoły należący do parafialnej scholi Soli Deo, pod opieką p. katechetki Jowity Rutkowskiej oraz ks. proboszcza Ireneusza Cielickiego, wzięli udział w rejonowym etapie konkursu diecezjalnego Sacrosong. Na scenie kawiarni artystycznej PCKiSz w Ciechanowie wykonali dwa utwory: liturgiczny - "Pan jest mocą swojego ludu" oraz dowolny o tematyce religijnej - "Będę tańczyć przed Twoim tronem". Zajęli II miejsce i zdobyli cenne doświadczenie, które wykorzystają w dalszym rozwoju. Po udanym występie wszyscy udali się na wspólny posiłek i spotkanie integracyjne do restauracji McDobald's.
J. Rukowska