Okazją do umacniania wzajemnych relacji, a także poznania i przećwiczenia podstawowych umiejętności komunikacyjnych jest program wychowawczo-profilaktyczny autorstwa Barbary i Grzegorza Paziów, który od kilku lat realizujemy w naszej szkole w klasach czwartych. Program składa się z trzech spotkań: pierwsze pt.: „Odczuwaj” dotyczy przeżywania uczuć i ich wpływu na nasze zachowanie, drugie pt.: „Ufaj” jest związane z kwestią zaufania i stawiania granic, trzecie pt.: „Mów” to warsztaty dla uczniów i rodziców na temat komunikacji słownej. W trakcie tegorocznej realizacji programu, która odbyła się w maju, czwartoklasiści mieli okazję lepiej poznać swoje uczucia oraz ich wpływ na zachowanie; sprawdzili, czy są osobami godnymi zaufania i komu mogą zaufać; przećwiczyli w parach z rodzicami komunikat „Ja”, a w scenkach aktywne słuchanie, sprawdzili, czy są dobrymi słuchaczami; mieli możliwość wypowiedzi indywidualnych i zadawania pytań. Program spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem przez dzieci i rodziców, a ewaluacja dała wynik 5,73! Przeprowadziły go panie Barbara Sadowska i Bożena Rutkowska. Mamy nadzieję, iż wiadomości i umiejętności wyniesione z programu przyczynią się do usprawniania wzajemnej komunikacji oraz pogłębiania rodzinnej i klasowej integracji. Tematyka programu będzie kontynuowana w klasie podczas lekcji wychowawczych.
Bożena Rutkowska
Dnia 19 maja 2016 roku Gminny Ośrodek Kultury w Sońsku zaprosił dzieci i młodzież do udziału w konkursie w stylu retro pt.; „Piosenki mamy i taty”. Zgodnie z regulaminem, każdy uczestnik konkursu miał wykonać w swojej kategorii wiekowej piosenkę z repertuaru polskiego wykonawcy/wykonawców z lat od sześćdziesiątych do dziewięćdziesiątych. W konkursie wzięło udział 54 uczestników.
Ze Szkoły Podstawowej w Gąsocinie w kategorii wiekowej 7 – 9 lat pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Kamińska z klasy IIa, która zaprezentowała piosenkę pt.: "Chodź pomaluj mój świat". W kategorii wiekowej 10 – 13 lat drugie miejsce zajęły: Aleksandra Brzeska i Maria Krupińska z klasy IV z piosenką "My cygnie" oraz Martyna Cejmerowska z klasy V z utworem "Małgośka". W konkursie wzięli również udział Szymon Janiec i Anita Elak. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu otrzymali podziękowania.
B. Rutkowska
Oto kilka zdjęć z wręczenia dyplomów: http://spgasocin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=131
D r o d z y r o d z i c e !
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. z dnia 30.04.2002 r.)
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Gąsocinie informuje , że
27 maja 2016 r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych,
w związku z tym jest on dla wszystkich uczniów dniem wolnym od nauki.
Dla uczniów, którym rodzice (prawni opiekunowie) nie mogą zapewnić opieki w tych dniach , szkoła ma obowiązek zorganizować zajęcia wychowawczo – opiekuńcze w ramach świetlicy.
Potrzeby w tym zakresie proszę zgłaszać do wychowawców klas do 20.05.2016r. (piątek).
Średnie wyniki procentowe dla szkoły:
Język polski - 68%
Matematyka - 49,8%
Średnia - 59,1%
Język angielski - 65,3%
Średnie wyniki procentowe dla gminy Sońsk:
Język polski - 63,7%
Matematyka - 42,8%
Średnia - 53,5%
Język angielski - 59,4%
Średnie wyniki procentowe dla powiatu ciechanowskiego:
Język polski- 69,8%
Matematyka - 47,8%
Średnia - 59,1%
Język angielski - 65,6%
12 maja świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Europy. Uczniowie klasy VI wraz z wychowawczynią przygotowali "Podróż autostopem po Europie". Apel rozpoczęliśmy od "Ody do radości", a potem widzowie mieli okazję, poprzez scenki, odwiedzić restauracje w Anglii, Włoszech i Niemczech. Prezentacja dotyczyła też zabytków, jakie są istotne w wyżej wymienionych krajach i ich historii. Nie obyło się także bez konkursu dla publiczności i drużynowego dla klas III-VI, za które uczniowie otrzymali dyplomy i drobne upominki. Mieliśmy również okazję wysłuchać piosenek w języku włoskim, francuskim, angielskim i czeskim. Gwiazdy, jakie nas odwiedziły to: Romina Power i Al Bano, Desireless, Helena Vondrackova i zespół Abba. Uczniowie bawili się wyśmienicie bijąc brawo i kołysząc się w rytm muzyki. Na koniec prowadząca zaprosiła wszystkich na europejski poczęstunek: polska szarlotka, brytyjskie "carrot cake", czyli ciasto marchewkowe i francuski camembert z oliwkami i winogronami. Następnie wróciliśmy do naszego kraju nad Wisłą piosenką "Wsiąść do pociągu".
M. Łukasiak
A tak się bawiliśmy(galeria): http://spgasocin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=130
Dnia 9 maja 2016 r. dzieci z oddziału przedszkolnego i klas pierwszych wraz z wychowawcami i rodzicami ( opiekunami ) wybrały się na wycieczkę pod hasłem ,,Warszawa dla najmłodszych".
W programie naszej wyprawy znalazły się następujące atrakcje: zwiedzanie Rynku Starego Miasta ( Syrenka Warszawska, Zamek Królewski, Kolumna Zygmunta III Wazy ), przedstawienie teatralne ,,Calineczka" w warszawskim Teatrze Maskarada dla dzieci, które zrobiło na uczestnikach wycieczki ogromne wrażenie, warsztaty dla dzieci w Manufakturze Cukier Lukier, podczas których dzieci i dorośli z dużym zaciekawieniem mieli okazję obserwować proces powstawania słodyczy oraz z zapałem wykonać własnego lizaka, a także dokonać zakupów wspaniałych wyrobów cukierniczych. Odwiedziliśmy również Salę Zabaw Kolorado wyposażoną w niezwykłe konstrukcje do zabaw ruchowych dla dzieci oraz w wiele urządzeń działających na bazie sprężonego powietrza, przeznaczonych do interaktywnej zabawy piłeczkami ( fontanny, strzelanie, stoły kreatywne ), w której szaleństwom dzieci nie było końca. W drodze powrotnej udaliśmy się do Państwowej Straży Pożarnej - jednostki wysokościowej na Bemowie, gdzie uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchały opowieści strażaków o ich codziennej trudnej i niebezpiecznej pracy, wchodzili do wozów strażackich i oglądały sprzęt strażacki. Kulminacyjnym punktem wyprawy okazał się Mc` Donald gdzie dzieci zjadły ulubione potrawy i cieszyły się z otrzymanych niespodzianek.
Wczesnym wieczorem, szczęśliwie, wróciliśmy do domów, bardzo zmęczeni,ale zadowoleni z udanej wycieczki.
A oto kilka zdjęć z naszej podróży: http://spgasocin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=129
Dorota Ślusarska, Małgorzata Prus,
Agnieszka Bakalarska, Agnieszka Fabisiak
Dnia 5 maja 2016 grupa uczniów z naszej szkoły wybrała się do Warszawy na wystawę „Tu czy tam” poświęconą ilustracji dla dzieci. 11 uczestników wycieczki, to zwycięzcy konkursu ilustratorskiego zorganizowanego przez Bibliotekę szkolną z okazji Dnia Książki. Oto wrażenia z wystawy:
Najbardziej na wystawie „Tu czy tam” podobało mi się zaprezentowanie tworzenia okładek do książek w programie komputerowym. Podobała mi się również wystawa różnych okładek. Były one bardzo kolorowe i ciekawie zaprojektowane. Ładny i pomysłowy był też wystrój wszystkich sal. Był on zaprojektowany na podobieństwo opowiadań, historii z różnych książek. W ostatniej sali projektowaliśmy sami swoje książki i mogliśmy rysować na ścianach, które były podobne do tablic. Rysowało się na nich specjalnymi markerami.
Angelika Pawłowska kl. VI
Na wycieczce do „Zachęty” najbardziej podobało mi się to, że mogliśmy chodzić i oglądać wszystkie eksponaty dotyczące poznanych wcześniej książek. Podobało mi się także, kiedy mogliśmy wykonać własnoręcznie książeczkę i ją ozdobić. Były to dla mnie niezapomniane chwile, a dzięki temu, że mogliśmy zabrać książeczki do domu będę miała pamiątkę do końca życia.
Anita Elak kl. V
W galerii najbardziej podobało mi się robienie książki. Ale oczywiście też oglądanie w różnych salach różnych rzeczy. Na koniec malowaliśmy po ścianach. Było bardzo fajnie.
Martyna Cejmerowska kl. V
Na wystawie „Tu czy tam” najbardziej podobał mi się wystrój sal. Był on stylizowany na wielu książkach dla najmłodszych. Jedną z rzeczy wzorowanych na bajkach była poduszka w kształcie gigantycznej stopy. Podobało mi się także przedstawienie różnych bajek w naprawdę ciekawy sposób. Jedną z najciekawiej przedstawionych książek, była książeczka o owocu o dziwnej nazwie: pampilio. Fragmenty opowieści były na podłodze wąskich pomieszczeń, coś na podobieństwo szklanych wind. Na ścianach tych pomieszczeń namalowane były zwierzęta. Dla mnie bardzo interesujący był całokształt wystawy odpowiedni dla widzów w każdym wieku. Co, jak co, dorosły też by się zaciekawił!
Wiktoria Zaborek kl. VI
Na wycieczce w Warszawie bardzo podobała mi się galeria „Zachęta”. Robiliśmy ciekawe rzeczy, np. własne książki z papieru. Bardzo podobała mi się jazda metrem w wielkim i ciemnym tunelu.
Maria Krakowska kl. III
Podobało mi się, jak w muzeum rysowaliśmy książeczki. Ale też podobało mi się, jak oglądaliśmy Grób Nieznanego Żołnierza w parku. Najfajniejsza była jazda metrem.
Martyna Krajczyńska kl. III
Pojechaliśmy do galerii sztuki „Zachęta”. Była to nagroda w konkursie plastycznym. Wystawa miała tytuł „Tu czy tam ?”. Najbardziej zaciekawiło mnie to, że w jednej z książek była narysowana muzyka. Spodobał mi się również sposób robienia obrazków za pomocą kolażów. Największym zaskoczeniem była wielka czerwona stopa, która służyła jako kanapa. To była chyba najdłuższa stopa w świecie.
Marysia Wynimko kl. III
Najbardziej na wycieczce podobało mi się to, że jechaliśmy pociągiem i metrem. Bardzo też podobała mi się wystawa „Tu czy tam”, ponieważ dowiedziałam się ciekawych informacji. Jestem z niej bardzo zadowolona ponieważ pierwszy raz byłam na takiej wycieczce.
Cyntia Duszyńska kl. VI
Na wycieczce podobało mi się najbardziej ułożenie wystawy. Ciekawe i zaskakujące było jej wykonanie jako poszczególne elementy z książek. Dowiedziałam się, jak tworzy się okładkę książki na komputerze i jak prosto złożyć kartkę, aby powstała mała książeczka. Na całej wycieczce panowała miła atmosfera. Fajnie się patrzyło na dzieci z naszej szkoły, które bardzo były zaciekawione wystawą i także metrem, którym jechaliśmy na wystawę.
Martyna Mieszkowska kl. VI
Na wystawie najbardziej podobała mi się gablota z lustrem i głowami zwierząt, ponieważ było to ciekawe i można było się tak jakby wcielić w ich rolę.
Wiktoria Kozłowska kl. VI
Mi najbardziej podobało się w galerii sztuki „Zachęta”. Oglądaliśmy tam, jak robią plakaty, Byliśmy też przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wycieczka była fajna.
Iga Kryłowska kl. III
Zaparszamy do galerii zdjęć z naszego wyjazdu: http://spgasocin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=128
29 maja 2016r. nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki o Zdrowiu. Etap powiatowy odbył się w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie pod patronatem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Celem konkursu było zainteresowanie dzieci i młodzieży tematyką zdrowia, zainspirowanie do poszukiwania treści prozdrowotnych oraz aktywizacja środowisk szkolnych w zakresie działań prozdrowotnych.Warunkiem uczestnictwa w konkursie było zaprezentowanie niepublikowanego dotąd własnego utworu o tematyce prozdrowotnej. Jury oceniając utwory brało pod uwagę: treści prozdrowotne, umiejętności wokalne, walory artystyczne.
W tym roku naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy VI - Magdalena Makowska, która brawurowo wykonała piosenkę pt. "Przepis na zdrowie" otrzymując III miejsce w kategorii szkół podstawowych powiatu ciechanowskiego. Brawo Magda!!!
G. Jaskółowska
„Przedpołudnie z Debatą”
Dnia 5 maja 2016 roku odbyła się w Szkole Podstawowej w Gąsocinie realizacja programu profilaktycznego „Debata” (autor Krzysztof Wojcieszek). Program ten adresowany jest głównie do młodzieży, u której w większości nie nastąpiła jeszcze inicjacja alkoholowa. Ma on charakter uprzedzający, a jego zadaniem jest zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu i towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postawy abstynencji. Program przeprowadzili Bożena Rutkowska i Bogusław Krajewski, który uatrakcyjnił Debatę śpiewem i grą na gitarze.
W niniejszej realizacji wzięli udział uczniowie klasy VI, którzy z uwagą śledzili przekazywane treści, chętnie odgrywali scenki, udzielali przemyślanych odpowiedzi, byli bardzo aktywni podczas burzy mózgów, z uwagą obejrzeli film o weselach bezalkoholowych pt.: „Złoty środek” i podjęli dyskusję na jego temat. Dowiedzieli się, na czym polega abstynencja i kim jest świadek trzeźwości. Na koniec wzięli udział w debacie wzorowanej na obradach sejmowych, podczas której wypracowali następujące uchwały chroniące młodych ludzi przed stratami wynikającymi z nadużywania alkoholu:
Program podobał się szóstoklasistom, którzy wkrótce opuszczą mury naszej szkoły - oby pomógł im w trudnej życia podróży! Wyrazili to w ustnych recenzjach, a także w ewaluacji, która dała wynik 5,61. To było udane i wartościowe przedpołudnie, zarówno dla uczestników, jak i dla prowadzących Debatę!
B. Rutkowska
Oto kilka zdjęć z przebiegu programu: http://spgasocin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=127
Co wydarzyło się w maju?
Na to pytanie odpowiedzieli uczniowie klasy czwartej w dniu 29 kwietnia 2016 roku podczas uroczystego apelu związanego z Majowymi Świętami. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego czwartoklasiści przedstawili przygotowaną inscenizację poświęconą ważnym wydarzeniom z historii Polski i świata. Przedstawienie dzieliło się na trzy części. W pierwszej części w scenie „Rozmowa z Majem” widzowie dowiedzieli się, dlaczego miesiąc Maj pojawił się w szkole. Przywołano w niej informacje na temat Święta Pracy, Dnia Flagi Narodowej i Święta Konstytucji. Troje uczniów przypomniało krótką historię tych świąt i odpowiedziało, dlaczego dla Polaków są one ważne. Wspomniano również datę 1 maja 2004 roku, kiedy to Polska przystąpiła do struktur Unii Europejskiej. Podkreślono rolę flagi państwowej, która towarzyszy Polakom w różnych wydarzeniach, także sportowych. Druga część uroczystości była poświęcona przypomnieniu tragicznego wydarzenia dla Polski. Uczniowie, wcielając się w postacie Rosji, Austrii, Prus i Polski, przedstawili rok 1772, kiedy doszło do I rozbioru naszego kraju. Państwa graniczące z Rzecząpospolitą Polską mimo jej sprzeciwu zagarnęły ziemie wschodnie, północne i południowe, zostawiając naszej ojczyźnie środkową jej część. Trzecia scena poświęcona była Świętu Konstytucji.
W zainscenizowanym wywiadzie prasowym król Stanisław August Poniatowski na prośbę dziennikarzy (w tym także zagranicznych) wspominał dzień 3 maja 1791 roku, kiedy w Warszawie uchwalono pierwszą w Europie, a drugą w świecie konstytucję. Wspomnienia wywołała pieśń „Mazurek 3 Maja” skomponowana na pamiątkę tego wydarzenia sprzed dwustu dwudziestu pięciu lat. Dziś 3 Maja to ważne Święto Narodowe. Inscenizację czwartoklasistów przeplatały piosenki i pieśni: „Polak nie sługa”, „Mazurek 3 Maja” – śpiewany dwukrotnie, „Rota” oraz „Jak długo w sercach naszych” wykonywane przez chór szkolny. Uroczystości towarzyszył podniosły patriotyczny nastrój podkreślony bielą i czerwienią dekoracji: flag państwowych, godła, kartek z kalendarza, kwiatów oraz kotylionów w barwach narodowych przypiętych do odświętnego ubioru wszystkich zgromadzonych w sali gimnastycznej.
Fotograficzną relację z apelu związanego z Majowymi Świętami można obejrzeć w galerii: http://spgasocin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=126
B. Sadowska
25 kwietnia 2016r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Książki. Motywem przewodnim był konkurs ilustratorski do tekstu książki Andrzeja Maleszki Pt. „Magiczne Drzewo. Czerwone krzesło”. Każda z klas dostała do przeczytania fragment tej książki i na jego podstawie uczniowie mieli za zadanie przygotowanie prac plastycznych w kategoriach: ilustracja, projekt okładki, mapa mentalna, komiks. Po wykonaniu prac cała społeczność szkolna zebrała się na sali gimnastycznej, gdzie poszczególne klasy prezentowały swoje prace. Następnie każdy uczeń otrzymał 2 cenki do głosowania na dzieła, które najbardziej mu się podobały. W ten sposób wyłoniła się lista laureatów: Iga Kryłowska (kl. III), Maria Wynimko (kl. III), Maria Krakowska (kl. III), Martyna Krawczyńska (kl. III), Martyna Mieszkowska (kl. VI), Wiktoria Kozłowska (kl. VI), Martyna Cejmerowska (kl. V), Anita Elak (kl. V), Cyntia Duszyńska (kl. VI), Wiktoria Zaborek (kl. VI), Angelika Pawłowska (kl. VI).
Osoby te zostały nagrodzone wycieczką do Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie na wystawę „Tu czy tam” poświęconą ilustracji w książkach dla dzieci. Koszty wyjazdu pokryła Rada Rodziców, za co, Biblioteka szkolna – organizator konkursu, składa serdeczne podziękowania.
Monika Iwańska
Galeria zdjęć: http://spgasocin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=125
Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach świata. Obchody organizowane są od Singapuru do Rzymu i od Alaski po Australię, a organizatorzy ze wszystkich krajów od wielu lat skupieni są w Earth Day Network, z siedzibą w Waszyngtonie. W Polsce początek obchodów to rok 1990.
Tego dnia - 22 kwietnia w naszej szkole również obchodziliśmy światowy Dzień Ziemi. W atmosferę ekologii i piękna ziemi wprowadziły nas uczennice klasy czwartej piosenkami „Otwórz oczy”, „Jesteśmy dziećmi Ziemi”, „Jak dobrze nam”. Wiadomości o naszej planecie, jej wspaniałości, niepowtarzalności ale i tym, co jej zagraża i co możemy zrobić aby Ziemia była piękniejsza, zdrowsza i bezpieczniejsza przybliżyli nam uczniowie klasy piątej w prezentacji multimedialnej eko-express. Ostatnim elementem naszych szkolnych obchodów było wykonanie i zaprezentowanie na modelu/modelce eko - stroju z surowców wtórnych , które od tygodnia były zbierane przez uczniów w obrębie swojej klasy. Wszystkie prace były wspaniałe co można zobaczyć na załączonych zdjęciach z obchodów Dnia Ziemi. Za aktywny udział oraz oryginalne pomysły w wykonaniu strojów uczniowie otrzymali upominki dla klasy w postaci przyborów papierniczych. Podczas obchodów Dnia Ziemi zostały także wręczone nagrody z szkolnego konkursu matematycznego „Mistrz Tabliczki Mnożenia”.
Monika Sikora
Zapraszamy do galerii : http://spgasocin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=124
21.04 w naszej szkole odbyła się projekcja filmu 3D ,,Piotruś Pan wyprawa do Nibylandii’’. Film opowiada historię chłopca o imieniu Piotruś, który mieszka w bardzo ubogim sierocińcu. Pewnego dnia Piotruś, wraz ze swoim przyjacielem wybierają się do gabinetu okropnej dyrektor sierocińca. Chłopcy odnajdują swoje dokumenty oraz list od matki Piotrusia. Zaraz po tym, w nocy zaczynają dziać się dziwne rzeczy w sierocińcu. Przybywają piraci, którzy porywają dzieci na swój latający okręt aby pracowały w kopalniach Czarnobrodego – najgroźniejszego pirata. Piotruś okazał się wybrańcem, który mógł pokonać Czarnobrodego. Zaraz po tym, wraz ze swoimi nowymi towarzyszami Hakiem i dozorcą kopalni uciekają. Przybywają do plemienia dzikich, którzy od lat czekają na Piotrusia. Chłopiec poznaje historię o magicznym królestwie wróżek i o swojej matce. Cieszy się na wieść o tym, że jego matka żyje, ale jego radość nie trwa długo. Wioskę atakuje Czarnobrody wraz ze swoją armią piratów. Towarzyszom udaje się uciec, dzięki czemu rozpoczynają niebezpieczną podróż do Królestwa Wróżek. Po drodze Hak znajduje okręt, którym odlatuje do domu. Teraz tylko Piotruś i królewna plemienia dzikich kontynuują swoją podróż. Szczęśliwie docierają do Królestwa, a tuż za nimi Czarnobrody. Rozpoczyna się wielka bitwa, nieoczekiwanie wraca Hak, który walczy u boku Piotrusia. Wraz z wróżkami pokonują Czarnobrodego. Piotruś dzięki wróżkom spotyka matkę, która daje Mu przydomek PIOTRUŚ PAN. Film dostarczył uczniom klas IV-VI wiele ciekawych doznań oraz pozytywnych emocji.
Dominik Pierzynowski, V
„W głowie się nie mieści” to tytuł animowanego amerykańskiego filmu 3D, który 21 kwietnia 2016 roku obejrzały w Szkole Podstawowej w Gąsocinie dzieci z klas 0-III. Film porwał wszystkich dynamiczną akcją, humorem i szaloną wyobraźnią. Razem z główną bohaterką Riley można było przeżyć niezwykle fascynującą uczuciową przygodę, spowodowaną przez samo życie, które bywa nieprzewidywalne. Kiedy Riley wraz z rodzicami opuszcza rodzinną Minnesotę i przenosi się do San Francisco, usiłuje dostosować się do nowej sytuacji. Jej życiem kieruje pięć emocji: Radość, Strach, Gniew, Odraza i Smutek. Chociaż Radość robi wszystko, by utrzymać pozytywną atmosferę, dziewczynce nie jest łatwo odnaleźć się w nowym mieście, domu i szkole, tym bardziej, że pozostałe emocje próbują zakłócić pierwszą. Robią to tak mocno, że na skutek zbiegu różnych zdarzeń Riley traci swoją życiową równowagę i podejmuje dramatyczną decyzję powrotu do Minnesoty. To tam zostali jej przyjaciele i najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa. Tam też ukształtowała się jej bardzo silna więź emocjonalna z rodzicami. To dzięki niej załamana bohaterka zmienia decyzję i wraca do nowego domu, w którym czekają przerażeni i stęsknieni rodzice. Swoje odczucia po projekcji filmu dzieci z klasy IIa wyraziły w formie gadającej ściany: „Film podobał mi się, bo pokazał, że rodzina jest najważniejsza”, „Ten film przekazał nam, jak ważna jest miłość”, „Człowiek bez szczęścia robi niezamierzone rzeczy”, „Według mnie film był bardzo ciekawy, radosny, śmieszny i smutny jednocześnie, a także wzruszający”, „ Podobał mi się świat Riley”, „Najbardziej podobało mi się, że Riley wróciła do domu do rodziców i nie uciekła”, „Ten film polecam wszystkim od pięciu do stu lat!”
Bożena Rutkowska
Dnia 24 kwietnia urodził się w Soboklęszczu poeta i pisarz ludowy pan Stefan Chojnowski, obchodzący w tym roku wspaniały Jubileusz – 90. urodziny. Święto to zbiegło się z 40. rocznicą zawarcia przez pana Stefana związku małżeńskiego z panią Stanisławą. Z tej okazji w Kościele Parafialnym w Gąsocinie odbyła się 16 kwietnia 2016 roku Msza św. w intencji Zacnych Jubilatów sprawowana przez księdza proboszcza Ireneusza Cielickiego. Na tę okoliczność organista, pan Adrian Podsiedlik skomponował oprawę muzyczną do dwóch utworów Szanownego Jubilata: „Prośba” i „Ostatnia nadzieja” i wykonał je podczas uroczystości. Uczestniczyła w niej najbliższa rodzina, a także delegacja nauczycieli i uczniów ze Szkoły Podstawowej w Gąsocinie, która pod koniec Mszy św. złożyła gratulacje i życzenia oraz wręczyła kwiaty w imieniu Dyrekcji, Rady Pedagogicznej, Uczniów i Rady Rodziców. Do życzeń i gratulacji dołączył się ksiądz proboszcz wręczając parze Jubilatów pamiątkowy dyplom i różaniec.
Pan Stefan Chojnowski jest przykładem dobrego, szlachetnego, prawego i wrażliwego człowieka. Jego piękny Jubileusz pokazuje lata przeżyte z godnością i honorem, przynoszące zaszczyt całej naszej lokalnej społeczności. W swoich wierszach dostrzega i sławi piękno mazowieckiej wsi oraz codzienny trud jej mieszkańców. Nam wszystkim ofiarował swoje pisane sercem wiersze, za które bardzo, bardzo serdecznie dziękujemy! „W dniu tak pięknego Jubileuszu życzymy Panu niegasnącej energii i błogosławieństwa Bożego, aby każdy następny dzień Pana życia był pełen pogody ducha, ciepła i troski ze strony najbliższych, aby potęgował siły i zdrowie, byśmy jeszcze przez długie lata mogli korzystać ze skarbca Pana talentu i życiowej mądrości!”
Bożena Rutkowska
Galeria zdjęć: http://spgasocin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=123
Dnia 14 kwietnia w naszej szkole odbyły się eliminacje gminne do Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Do rywalizacji przystąpiły cztery drużyny ze szkół podstawowych i trzy drużyny gimnazjalistów. Rywalizacja przebiegała dwuetapowo. Uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu ogólnych zagadnień i przepisów ruchu drogowego oraz analizy pierwszeństwa przejazdu podczas jazdy przez skrzyżowanie. Sprawdzali również swoje umiejętności podczas jazdy praktycznej po rowerowym torze przeszkód składającym się z siedmiu elementów. Każda z drużyn miała również do wykonania jedno zadanie z zakresu pierwszej pomocy przedlekarskiej.
W grupie szkół podstawowych najlepsi okazali się przedstawiciele Społecznej Szkoły Podstawowej w Kałęczynie. Drugie miejsce zajęli uczniowie naszej szkoły: Julia Staśkiewicz, Anita Elak, Jakub Kniter oraz Dominik Pierzynowski. Na trzeciej pozycji ulokowali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Sońsku, zaś czwartą lokatę zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej w Bądkowie.
W rywalizacji gimnazjów największą wiedzą i umiejętnościami wykazali się uczniowie Gimnazjum w Gąsocinie. Drugie miejsce zajęli uczniowie Społecznego Gimnazjum w Kałęczynie, a na trzecim miejscu uplasowali się uczniowie Gimnazjum w Sońsku.
Wszyscy uczestnicy eliminacji zostali obdarowani nagrodami ufundowanymi przez Urząd Gminy w Sońsku.
W dalszych etapach turnieju naszą gminę reprezentować będą uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej w Kałęczynie i Gimnazjum w Gąsocinie.
Dziękujemy uczniom, opiekunom za wysiłek włożony w przygotowanie się do turnieju i udział w konkursie, a przedstawicielom Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie dziękujemy za czuwanie nad prawidłowym przebiegiem eliminacji.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszych zmaganiach.
Galeria zdjęć turniejowych zmagań: http://spgasocin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=122
Pierwszy dzień wiosny przebiegał według ustalonego przez Samorząd Uczniowski planu działań.
Zajęcia odbywały się przez pierwsze trzy godziny lekcyjne według ustalonego planu:
Klasa 0 – zajęcia prowadzą uczniowie klasy V,
Klasa Ia – zajęcia powadzą uczniowie klasy IV,
Klasa Ib – zajęcia prowadzą uczniowie klasy VI,
Klasa IIa- zajęcia prowadzą uczniowie klasy IV,
Klasa IIb – zajęcia prowadzą uczniowie klasy VI,
Klasa III – zajęcia prowadzą uczniowie klasy V.
Na czwartej godzinie lekcyjnej odbył się III Szkolny Konkurs Piosenki. Konkurs przeprowadzono w trzech kategoriach: klasy 0- 1, klasy 2-3 oraz klasy 4-6. Zmaganiom solistów towarzyszyło wiele emocji i pozytywnych przeżyć. Jury konkursowe, które składało się z uczniów i nauczycieli miało niełatwe zadanie.
Po zmaganiach konkursowych odbyła się prezentacja wierszy wiosennych ułożonych przez poszczególne klasy, prezentacja wiosen klasowych oraz marzanny wykonanej przez klasę VI.
Ale nie tylko wiosny były piękne i kolorowe tego dnia ponieważ uczniowie każdej klasy wybierali sobie kolor przewodni i w tym dniu ubrali się w tym kolorze lub ubrali elementy stroju w wybranym kolorze.
Po długiej przerwie uczniowie kolorowym orszakiem z marzanną na czele przewędrowali ulicami naszej miejscowości. Na koniec nastąpiło spalenie marzanny i uroczyste powitanie wiosny. Po wszystkich atrakcjach i przeżyciach dnia uczniowie w doskonałych humorach wrócili do domów.
SU
Galeria zdjęć: http://spgasocin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=120
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 roku w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. z dnia 30.04.2002r.)
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Gąsocinie informuje, że
24, 25 i 29 marca 2016r.
są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych, w związku z tym są one dla wszystkich uczniów dniami wolnymi od nauki .
Dla uczniów, którym rodzice (prawni opiekunowie) nie mogą zapewnić opieki w tych dniach, szkoła ma obowiązek zorganizować zajęcia wychowawczo - opiekuńcze w ramach świetlicy.
Potrzeby w tym zakresie proszę zgłaszać do wychwawców klas do 22.03.2016r. (wtorek)
W załączeniu orginał pisma:
Zaprszamy do lektury najnowszego numeru naszej szkolnej gazetki UCZNIAK i życzymy miłej lektury
https://spgasocin.edupage.org/files/Uczniak_30.pdf
Redakcja