,,Kiedy otwierasz książkę, wkraczasz jakby do teatru:
najpierw jest kurtyna, odsuwasz ją i przedstawienie się zaczyna.”
C. Funke, Atramentowe serce
Patriotyzm wczoraj, jutro i dziś czyli inspirujące spotkanie autorskie z panią Barbarą Sitek –Wyrembek
Dnia 15 czerwca 2019r. w Szkole Podstawowej w Gąsocinie miało miejsce niezwykłe wydarzenie kulturalne- spotkanie autorskie z panią Barbarą Sitek -Wyrembek - pisarką, poetką i animatorką kultury w powiecie ciechanowskim. W tej niecodziennej prelekcji wzięli udział wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły oraz wybrani przedstawiciele Rady Rodziców. Na samym początku spotkania w odpowiednio podniosły i pełen oczekiwania nastrój wszystkich obecnych wprowadziła pani J. Jasińska – bibliotekarka z gąsocińskiej podstawówki, która witając naszego wspaniałego gościa podkreśliła, że to spotkanie stanowi dla uczniów przede wszystkim kolejną cenną okazją do bliższego poznania ciekawych i ponad przeciętnych ludzi.Następnie w udekorowanej adekwatnie do wydarzenia sali, z licznie wyeksponowanymi książkami, zaproszona autorka obrazowo i emocjonująco snuła opowieść o sobie i swojej twórczości, koncentrując się głównie na tym, co tworzy obecnie.W trakcie wystąpienia pani Barbara Sitek –Wyrembek przeczytała kilka utworów nawiązujących do tematu przewodniego spotkania – miłości do Ojczyzny, prezentowała także wiersze i fragmenty swoich książek m.in. utworów, które znalazły się w antologiach poezji ciechanowskiej: Romantycznej ziemi czar, Słowem ocalić słowo. Malowała obrazy życia rodzinnego, zarówno bolesne, jak i bardziej szczęśliwe, z którymi się spotykała.
W czasie występu autorka mówiła na temat swojej rodziny, a także wartości patriotyzmu i ojczyzny w życiu każdego młodego człowieka. Pisarka wprowadziła odbiorców w świat słynnych osobistości, które słowem i piórem krzewiły miłość do Polski w kraju i zagranicą. Wymieniła znanych, wielkich romantyków A. Mickiewicza i J. Słowackiego oraz omówiła ich nieprzemijające przywiązanie i wierną miłość do ziemi ojczystej, czego potwierdzeniem są utwory tych wielkich i „nieśmiertelnych” poetów m.in. dobrze znana starszym uczniom Inwokacja stanowiąca początek Pana Tadeusza- jednego z najsławniejszych dzieł A. Mickiewicza:
Litwo! Ojczyzno moja! ty jesteś jak zdrowie;
Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie,
Kto cię stracił.
Przywołała także postać poety Cz. Miłosza i innych znanych patriotów, dzięki którym duch polskości pieczołowicie pielęgnowany i starannie przechowywany w ich twórczości wciąż obecny jest w narodzie Polskim. Poetka podkreśliła również, że współczesny patriotyzm wyraża się przede wszystkim poprzez wzajemny stosunek do siebie, do koleżanek, kolegów, rodziców, do każdego człowieka i oparty jest na szacunku, życzliwości i tolerancji. W czasie wystąpienia poetka nawiązała również do najważniejszych, nie tak dawno świętowanych w Polsce, wydarzeń historyczno- patriotycznych tzn. niedawno obchodzonej rocznicy uchwalenia Konstytucja 3 maja oraz do obchodów 100-nej rocznicy odzyskania niepodległości.
W czasie spotkania poetka zachęcała uczniów do obcowania z książką, która jest nośnikiem ponadczasowych wartości tj. Bóg, honor, ojczyzna. Pani Barbara Sitek - Wyrembek mówiła, także jak ważna jest rola poezji i literatury w życiu każdego wykształconego człowieka. Zachęcała uczniów do rozwijania twórczych pasji i oferowała swoją pomoc. Poetka bardzo łatwo nawiązała porozumienie z młodą widownią , dlatego przez cały czas trwania prelekcji na sali utrzymywała się atmosfera spokoju i zaciekawienia. Po zakończeniu występu pani Sitek - Wyrembek chętnie udzieliła odpowiedzi na wszelkie zadawane jej przez zaintrygowaną publiczność pytania .
Na koniec spotkania, aby podziękować zaproszonej poetce za mile spędzony czas, uczniowie wręczyli autorce kwiaty, a pani bibliotekarka w imieniu własnym i pracowników szkoły serdecznie podziękowała za przybycie i życzyła dalszych sukcesów twórczych i realizacji marzeń. Natomiast na zakończenie tej wyjątkowej lekcji historii poetka podarował szkolnej bibliotece swoją książkę ,,…nazwijcie Miłość moim imieniem” wraz z dedykacją. I tak zakończył się kolejny zwykły- niezwykły dzień w Szkole Podstawowej w Gąsocinie.
Wpłaty za obiady w miesiącu czerwcu 2019r.
Wpłat dokonujemy u Pani Moniki Iwańskiej w bibliotece szkolnej w godzinach:
PO DNIU 24 MAJA WPŁATY NIE BĘDĄ PRZYJMOWANE!!!
Wpłat dokonujemy u Pani Justyny Kowalskiej w sekretariacie szkolnym w godzinach:
PO DNIU 29 MAJA WPŁATY NIE BĘDĄ PRZYJMOWANE !!!
DZIĘKUJEMY!!!
Szanowni Państwo!
Uprzejmie informuję, iż zebranie wychowawców klas z rodzicami uczniów klas IV-VIII i klasy III gimnazjum odbędzie się 20.05.2019r. (poniedziałek) o godz. 1700 przy ulicy Błotnej 12.
Przewidywany porządek spotkania:
1. Spotkania rodziców uczniów z wychowawcami.
Spotkania w klasach:
klasa IV a w sali nr 3
klasa IV b w sali nr 6
klasa V a w sali nr 1
klasa V b w sali nr 8
klasa VI w sali nr 4
klasa VII w sali nr 2
klasa VIII w sali nr 7
klasa III gimnazjum w sali nr 5
Dla rodziców uczniów klas I-III zebranie z wychowawcami klas odbędzie się 20.05.2019r.
( poniedziałek) przy ul. Szkolnej 1 o godz. 1700.
Przewidywany porządek spotkania:
1. Pedagogizacja rodziców -Prezentacja działalności uczniów w I półroczu roku szkolnego 2018/2019.
2. Spotkania rodziców uczniów z wychowawcami.
klasa I a w sali nr 3
klasa I b w sali nr 6
klasa II w sali nr 4
klasa III w sali nr 8
Dyrektor szkoły
Beata Żukowska
13 maja 2019r w Ciechanowie odbyły się powiatowe zawody w piłkę nożną dziewcząt. Do rywalizacji stanęło pięć drużyn. Dziewczęta zacięcie walczyły by osiągnąć jak najlepszy wynik. Trud i wysiłek opłacił się, czego wynikiem jest wywalczone 3 miejsce. Dziękujemy: Oldze Lewandowskiej, Julii Głogowskiej, Martynie Jóźwiak, Julii Staśkiewicz, Jagodzie Bojarskiej, Kindze Śmigielskiej, Monice Jakubiak oraz Anicie Elak. Życzymy dalszych sukcesów.
Uczennice kl. III g
Uczniowie z naszej szkoły z klas: III gimnazjum, VIII i VII wzięli udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej na szczeblu powiatowym. W turnieju wystąpiło 5 drużyn z powiatu ciechanowskiego. Po zmaganiach z drużynami SP6 Ciechanów, SP1 Ciechanów, SP Sońsk i SP Glinojeck zajęliśmy II miejsce, zdobywając tytuł wicemistrza powiatu.
Drużyna w składzie : Kacper Bojarski, Jakub Bartołd, Krzysztof Kondracki, Krystian Makowski, Aleksander Sitkowski, Dominik Pierzynowski, Filip Nowak, Dominik Wiśniewski, Dawid Kalinowski i Kacper Krakowski otrzymała puchar i srebrne medale.
Krzysztof Rutkowski
Szanowni Rodzice uczniów klas IV i VII w imieniu Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Ciechanowie oraz Fundacji "Łydynia" zwracamy się z prośbą o wzięcie udziału w badaniu ankietowym dot. uzależnienia od telefonów komórkowych. Badanie jest bardzo krótkie, online, zajmuje ok.5 minut więc mamy nadzieję na jak najszersze włączenie się do proponowanego przedsięwzięcia. Dziękujemy! (prosimy o wypełnienie ankiety do 22 maja 2019r.).
Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSebvZRcufcHEAav4bW56uA4T52WHymi8BWPbfLaifRAl0Zd4g/viewform
Szanowni nauczyciele w imieniu Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Ciechanowie oraz Fundacji "Łydynia" zwracamy się z prośbą o wzięcie udziału w badaniu ankietowym dot. uzależnienia od telefonów komórkowych. Badanie jest bardzo krótkie, online, zajmuje ok.5 minut więc mamy nadzieję na jak najszersze włączenie się do proponowanego przedsięwzięcia. Dziękujemy!
(prosimy o wypełnienie ankiety do 22 maja 2019r.).
Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc82NuF_byoo1CwnmhbBCAw4XQcetawqNAqIAtBJImvqLLIow/viewform
Konkurs Polska, moja Ojczyzna rozstrzygnięty!
W ramach realizacji Programu Rządowego Niepodległa uczniowie klas I-III z wychowawcami zaplanowali szkolny konkurs plastyczny Polska, moja Ojczyzna. Konkurs odbył się w marcu, a w kwietniu został rozstrzygnięty. Uczniowie klas I-III wykonali samodzielnie w szkole piękne prace plastyczne zgodnie z podanymi kryteriami. Jury wyłoniło następujących zwycięzców: I miejsce - Amelia Szewczak z klasy Ia, Alicja Tomalak z klasy Ib, Aleksandra Stempkowska z klasy II, Hanna Rutkowska z klasy III; II miejsce - Mateusz Osica z klasy Ia, Julia Miklaszewska z klasy Ib, Adam Węsek z klasy II, Amelia Cejmer z klasy III; III miejsce - Klaudia Zakrzewska z klasy Ia, Adam Wroński z klasy Ib, Wiktoria Sadowska z klasy II, Bartek Marciniak z klasy III. Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów odbyło się 7 maja, podczas akademii z okazji 1,2,3 Maja. Pyszne cukierki dla wszystkich uczestników konkursu ufundowała Rada Rodziców. Nagrodzone prace zostaną wyeksponowane na gazetce szkolnej w głównym korytarzu budynku przy ulicy Szkolnej 1.
B. Rutkowska
Zapraszamy do galerii: http://spgasocin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=311
Tajemnice ciechanowskiego zamku odkrywali uczniowie klas II i III podczas zajęć, w jakich uczestniczyli 30 kwietnia 2019r. Temat pierwszej lekcji brzmiał „ARCHEOLOGIEM BYĆ…”. Jej celem była odpowiedź na pytania: kim jest archeolog?, na czym polega jego praca? co możemy odkryć na wykopaliskach? Pani archeolog starała się uświadomić uczniom, jak ważną rolę odgrywa przeszłość, którą możemy odczytać z zabytku archeologicznego oraz ziemi i jak ona wpływa na naszą teraźniejszość i przyszłość.
Na kolejnej lekcji muzealnej „DZIEJE ZAMKU KSIĄŻĄT MAZOWIECKICH W CIECHANOWIE NA PODSTAWIE LEGEND” uczniowie dowiedzieli się jaką rolę pełnił Zamek Książąt Mazowieckich oraz zapoznali się z lokalnymi legendami zamkowymi. Szczególną uwagę pani przewodnik zwróciła na utrwalenie takich pojęć jak: legenda, gród, zamek i źródło historyczne.
Poprzez odkrywanie przeszłości uczniowie wzmocnili poczucie przynależności do kultury i historii, o które musimy dbać.
Monika Iwańska – nauczyciel bibliotekarz
Ewa Matusiak – wychowawczyni klasy III
Bożena Rutkowska – wychowawczyni klasy II
Zapraszamy do galerii: http://spgasocin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=310
Dnia 7 maja 2019r. uczniowie naszej szkoły uroczyście obchodzili 228 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. W świat historii i tamtych czasów zabrali nas przedstawiciele klasy VI w montażu słowno- muzycznym przygotowanym pod opieką wychowawcy i nauczyciela muzyki. Ta krótka, ale szczególna lekcja historii pozwoliła nam przypomnieć sobie jak ważna jest pamięć o bohaterach i wydarzeniach tamtych czasów.
E.Ż
Zapraszamy do galerii: http://spgasocin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=309
Kolejna edycja Międzynarodowych Biegów Przełajowych Ireny Szewińskiej odbyła się 25 kwietnia 2019r. w Pułtusku. W zawodach mogli wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i klas gimnazjalnych z terenu Mazowsza i nie tylko. Wśród startujących zawodników byli również przedstawiciele z Litwy, Białorusi i Ukrainy. Znaleźli się tam również reprezentanci naszej szkoły. Do zawodów przystapiło 4 uczniów, wśród nich Jagoda Bojarska, uczennica kl. VII, która zwyciężyła w swojej kategorii wiekowej, pokonując wielu innych biegaczy. Jagodzie serdecznie gratulujemy i dziękujemy za piękne reprezentowanie naszej szkoły.
A. Kwasiborski
Oto kilka zdjęć:http://spgasocin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=308
24 kwietnia 2019r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie „Jaka to baśń?” zorganizowanym przez bibliotekę szkolną. Na podstawie prezentacji multimedialnej należało odgadnąć tytuły baśni i zapisać je na karcie konkursowej. Uczniowie, którzy wykazali się najlepszą znajomością baśni, a tym samym zdobyli największą ilość punktów zostali nagrodzeni książkami.
Monika Iwańska – nauczyciel bibliotekarz
Zapraszamy do galerii: http://spgasocin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=305
Urodziny Pana Stefana Chojnowskiego
Tu w Soboklęszczu się urodził i żyje już 93 lata! Tu w umiłowanej wsi pracował wśród śpiewu skowronków od świtu po zmrok, aby chleba nie brakowało nikomu. Tu znaczy szlak swego życia zapisanego w przepięknych wierszach. Marzy mu się jeszcze wydanie tomiku wierszy religijnych. Z okazji 93. urodzin Szanownego Jubilata odwiedziła delegacja nauczycieli i w imieniu całej społeczności szkolnej złożyła najserdeczniejsze życzenia zdrowia, Bożego błogosławieństwa oraz nieustającej weny twórczej. Pan Stefan nie krył radości i wzruszenia. Wyraził również nadzieję na udział w XII Koncercie Maryjnym, który odbędzie się 26 maja na Pustelni w Łopacinie. Będzie tam można między innymi usłyszeć wybrane utwory poety dedykowane wszystkim uczestnikom imprezy.
B. Rutkowska
Galeria:http://spgasocin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=306
Zapraszamy do lektury najnowszego numeru naszej szkolnej gazety UCZNIAK. To już 37 numer.
Wpłaty za obiady w miesiącu maju 2019r.
Wpłat dokonujemy u Pani Moniki Iwańskiej w bibliotece szkolnej w godzinach:
PO DNIU 26 KWIETNIA WPŁATY NIE BĘDĄ PRZYJMOWANE!!!
Wpłat dokonujemy u Pani Justyny Kowalskiej w sekretariacie szkolnym w godzinach:
PO DNIU 30 KWIETNIA WPŁATY NIE BĘDĄ PRZYJMOWANE !!!
DZIĘKUJEMY!!!
Pierwsze i piąte miejsce drużyn z Gąsocina w powiatowych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju BRD
Dnia 21 marca 2019r. w Szkole Podstawowej w Gąsocinie odbyły się gminne eliminacje Turnieju BRD ( Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego). W rywalizacji szkół podstawowych w obydwu grupach zwyciężyły drużyny ze Szkoły Podstawowej w Gąsocinie.
Dnia 5 kwietnia 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Ciechanowie odbyły się eliminacje powiatowe do XLII Ogólnopolskiego Turnieju BRD. Zgodnie z regulaminem eliminacje powiatowe Turnieju odbywały się w dwóch grupach: grupa I - uczniowie szkół podstawowych w wieku 10-12 lat (rocznikowo), grupa II – pozostali uczniowie.
Po zakończeniu zmagań nasi uczniowie z grupy I na 6 uczestniczących drużyn zajęli pierwsze miejsce i awansowali do turnieju rejonowego, który odbędzie się 10 maja 2019 roku w Dzierżeninie (pow. pułtuski). Grupa II na 12 uczestniczących drużyn zajęła piąte miejsce. Każdy z uczestników otrzymał upominki w postaci nagród rzeczowych i dyplomów oraz puchar dla grupy I za zwycięstwo w turnieju.
Krzysztof Rutkowski
Zapraszamy do galerii:http://spgasocin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=302
Uczniowie klas III gimnazjum oraz VIII Szkoły Podstawowej w Gąsocinie 04.04.2019r. pod opieką nauczycieli, wzięli udział w XI Subregionalnych Targach Edukacji i Pracy, które odbyły się w hali sportowej MOSiR w Ciechanowie. Impreza ta pozwoliła młodzieży zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjną szkół różnych szczebli, instytucji szkoleniowych oraz organizacji zajmujących się edukacją. Zainteresowani uczniowie mogli porozmawiać z przedstawicielami uczniów szkół średnich i branżowych oraz z ich nauczycielami. Rozmowy te pozwoliły im uzyskać informacje dotyczące rekrutacji do wybranej szkoły. Przedsięwzięcie uatrakcyjniły: występy zespołów wokalnych, tanecznych i muzycznych, pokazy umiejętności praktycznych uczniów prezentowanych szkół, m.in. brawurowa jazda uczniów Zespołu Szkół nr 3-motorem, a także pokazy związane z wykorzystaniem samochodu itp. Jak co roku swoją ofertę kulinarną zaprezentował Zespól Szkół nr 2.Szkoła ta przygotowała stoiska oferujące herbatę, kawę, ,,słodkie delicje”, tradycyjne polskie jadło m.in. chleb ze smalcem i ogórkiem lub z ziołami i jabłkami jak również grillowaną kiełbasę. Kolorowe, atrakcyjne stoiska, przygotowały również inne szkoły m.in. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie.
Impreza była dużą atrakcją dla naszych uczniów i przyczyniła się do uzyskania odpowiedzi na pytania dotyczące rekrutacji do szkół na kolejny etap edukacji. Ponadto XI Subregionalne Targi Edukacji i Pracy były okazją do wymiany informacji z naszymi absolwentami, oraz uzyskania odpowiedzi na szereg pytań dotyczących bieżącej nauki i planów na przyszłość, odnośnie ich dalszej kariery edukacyjno-zawodowej. Miłą pamiątką były zdjęcia z absolwentami na tle stanowisk przygotowanych przez ich obecne szkoły.
Zapraszamy do galerii: http://spgasocin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=301
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w okresie wakacji letnich zorganizuje bezpłatne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników ubezpieczonych w KRUS, z których mogą skorzystać dzieci urodzone pomiędzy 2004-2012 r. Jednym z warunków do spełnienia jest obligatoryjne ubezpieczenie przynajmniej jednego z rodziców (opiekuna prawnego) w KRUS.
Szczegółowe informacje w linku do strony KRUS, który znajduje się poniżej:
22 marca 2019r. uczniowie naszej szkoły mieli zaszczyt i przyjemność wziąć udział w finale III powiatowej edycji konkursu „Wydajemy Własną Książkę” organizowanym przez Powiatową Bibliotekę Pedagogiczną w Ciechanowie. Uroczystość miała miejsce w sali konferencyjnej Powiatowej Biblioteki Publicznej przy ul. Warszawskiej w Ciechanowie. Wśród laureatów znaleźli się:
Zuzanna Wodzyńska (kl. II) i Aleksandra Stempkowska (kl. II) - I miejsce w kategorii literackiej i I miejsce w kategorii plastycznej (kategoria klas I-III) za książkę pt. „Podróże Rysia i Ptysia”. Książka ta zdobyła również miano „Złotej ksiązki”, co zostało podkreślone przez wręczenie jej autorkom statuetki złotej sowy; Paweł Bystrzak (kl. II) – II miejsce w kategorii plastycznej (kategoria klas I-III) za książkę pt. „Hetmanii”; Weronika Wiśniewska (kl. II) – II miejsce w kategorii plastycznej (kategoria klas I-III) za książkę pt. „Śpiąca królewna”; Kinga Gburzyńska (klasa VI) – II miejsce w kategorii literackiej (kategoria klas IV-VI) za książkę pt. „Oblicza przyjaźni”; Olga Ślusarska (kl. II) – III miejsce w kategorii plastycznej (kategoria klas I-III); Adam Węsek (kl. II) - III miejsce w kategorii plastycznej (kategoria klas I-III).
Jurorzy konkursu podkreślali wysoki poziom literacki i plastyczny książek, gratulowali zwycięzcom talentu i ogromu włożonej pracy oraz zachęcali do kontynuowania pisarskiej pasji.
Monika Iwańska – nauczyciel bibliotekarz
Bożena Rutkowska – wychowawczyni klasy II
Zapraszamy do galerii: http://spgasocin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=300
Strona biblioteki pedagogicznej:http://www.bpciechanow.edu.pl/
FB biblioteki:http://www.facebook.com/bpciechanow
Wpłaty za obiady w miesiącu kwietniu 2019r.
Wpłat dokonujemy u Pani Moniki Iwańskiej w bibliotece szkolnej w godzinach:
PO DNIU 27 MARCA WPŁATY NIE BĘDĄ PRZYJMOWANE!!!
Wpłat dokonujemy u Pani Justyny Kowalskiej w sekretariacie szkolnym w godzinach:
PO DNIU 28 MARCA WPŁATY NIE BĘDĄ PRZYJMOWANE !!!
DZIĘKUJEMY!!!