Nawigacja

Historia szkoły Schemat organizacyjny szkoły Podstawa programowa kształcenia ogólnego Statut Program wychowawczo- profilaktyczny Koncepcja pracy szkoły Regulaminy obowiązujące w szkole Wykazy podręczników Procedury bezpieczeństwa Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych Plan Lekcji Kalendarz roku szkolnego REKRUTACJA 2022-2023 Egzamin ósmoklasisty Zajęcia pozalekcyjne Deklaracja dostępności Do pobrania Programy profilaktyczne

 

Programy profilaktyczne realizowane w ramach

Programu Wychowawczo-Profilaktycznego Szkoły Podstawowej w Gąsocinie.

„Nie pal przy mnie proszę” – program realizowany w klasie I  we współpracy z PSSE w Ciechanowie. W ramach profilaktyki palenia Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ciechanowie koordynuje realizację programów antynikotynowych w przedszkolach i szkołach powiatu ciechanowskiego, a także prowadzi działania kampanijne związane ze Światowym Dniem bez Tytoniu i akcją „Rzuć Palenie Razem z Nami”.

„Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami” – program realizowany  w klasie II. Celem tego programu jest   podniesienie poziomu wiedzy o chorobach odkleszczowych, poznanie sposobów zapobiegania chorobom odkleszczowym oraz  uświadomienie wagi problemu ugryzień przez kleszcze. Program realizowany we współpracy z PSSE.

„Trzymaj formę” – program realizowany w klasach V – VIII. To inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym, dwukierunkowym podejściu: propagującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną. Również realizowany we współpracy z PSSE.

„Spójrz inaczej” – klasy I – VIII. Program poświęcony jest rozumieniu swoich uczuć  i emocji, braniu za nie odpowiedzialności, uczeniu konstruktywnego wyrażania złości, co stanowi profilaktykę agresji i przemocy. W klasach starszych poszerzony jest również o zagadnienia związane z rozwiązywaniem problemów oraz o dbaniu o zdrowie i wiedzę o uzależnieniach.

„Znajdź właściwe rozwiązanie” – klasy V. Program poświęcony profilaktyce palenia tytoniu, realizowany we współpracy z PSSE.

„Program zwalczania AIDS i zapobiegania HIV” – klasy VI – VIII. Program ma na celu propagowanie zachowań, które chronią przed zakażeniem HIV oraz chorobami przenoszonymi drogą płciową. Podzielony jest na kategorie wiekowe i stosownie do wieku prezentowane są odpowiednie treści. Realizowany we współpracy z PSSE.

Apteczka pierwszej pomocy emocjonalnej- program realizowany w klasach IV w ciągu dwóch lat. Zawiera 10 wskazówek pomocnych dla zachowania zdrowia psychicznego uczniów. Są to: kreatywność, szczęście, przyjaźń, marzenia, szczerość- życzliwość, optymizm, wytrwałość, radość, zdrowie, uśmiech, wdzięczność. Każda z nich obejmuje 3 spotkania z uczniami po 45 minut. Założenia programu opierają się na koncepcji psychologii pozytywnej M.P. Selligmana oraz na koncepcji uważności (mindfulness). Program jest wpisany do krajowego systemu rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego.

#Żyj dobrze- ideą programu jest uświadomienie i przypomnienie, że mamy wpływ na nasze zdrowie, a wybory dokonywane każdego dnia warunkują jakość naszego życia. Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 pokazała skalę braku wiedzy w zakresie podstawowych zachowań prozdrowotnych, takich jak na przykład higiena rąk. Dlatego też w treściach programowych uwzględniona została fundamentalna wiedza w zakresie higieny, zdrowego żywienia, znaczenia aktywności fizycznej i profilaktyki oraz poruszone zostały wybrane aspekty zdrowia psychicznego. Program ten umożliwia dostęp do rzetelnej wiedzy. Przygotowany został przez ekspertów z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie w oparciu o wyniki najnowszych badań naukowych. Wychodząc z założenia, że komunikacja międzypokoleniowa jest istotnym elementem edukacji zdrowotnej, działania programowe skierowane są do całej społeczności szkolnej: uczniów, rodziców i opiekunów, a także kadry pedagogicznej.  

Ratujemy i uczymy ratować- głównym celem programu jest poznanie przez uczniów klas III zasad pierwszej pomocy oraz doskonalenie umiejętności podejmowania przez nich, jako świadków zdarzenia działań ratujących życie. Program RUR polega na prowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie. Uczniowie oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtują właściwe nawyki, a pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym.  Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała do prowadzenia programu fantomy do nauki resuscytacji, podręczniki, filmy
i inne niezbędne materiały dydaktyczne.  

Spotkanie z Leonem- celem programu jest profilaktyka zachowań agresywnych u uczniów poprzez: pogłębienie świadomości własnych uczuć, uwrażliwienie na potrzeby i uczucia innych osób, poznanie konstruktywnych sposobów wyrażania złości, naukę radzenia sobie w sytuacjach trudnych i konfliktowych, uświadomienie sobie swojej roli w pomaganiu innym, poznanie zasad dobrej współpracy z innymi. Motywem przewodnim treści zajęć są kolejne wydarzenia z życia  rodzeństwa bliźniąt: Julki i Julka oraz ich przyjaciela – kameleona o imieniu Leon. Uczniowie mają okazję poznać pozytywne i negatywne emocje- swoje i innych w odniesieniu do rzeczywistych sytuacji z życia domowego i szkolnego głównych bohaterów oraz kształtować umiejętności radzenia sobie z nimi. Program jest realizowany w klasach II.

Zespół wychowawczo- profilaktyczny

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Gąsocinie
    ul.Błotna 12, 06-440 Gąsocin
  • (+48)23 6714342- Sekretariat
    (+48)23 6714469- Intendent Szkoły

Galeria zdjęć