„…Ojczyzno moja, ziemio umiłowana, ukochana ziemio”. – Jan Paweł II
Dnia 10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Program artystyczny został przygotowany przez uczniów klasy IIIb wraz z wychowawcą. Oprawę muzyczną przygotował chór szkolny z opiekunem. Uroczystość była okazją do refleksji nad przeszłością oraz teraźniejszością - jacy jesteśmy, czego pragniemy, dokąd w życiu chcemy zajść – my młodzi Polacy. Akademia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Scenariusz montażu słowno – muzycznego obejmował treści historyczne, pieśni i wiersze. W bardzo ciekawy, obrazowy i wzniosły sposób uczniowie wprowadzili zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Uczniowie recytowali wiersze, odgrywali scenki, a śpiewane przez chór szkolny pieśni patriotyczne pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Uczeń klasy IIIb Konrad Tetwejer podczas prezentacji multimedialnej w bardzo interesujący sposób przybliżył zgromadzonym sylwetkę polskiego działacza społecznego i niepodległościowego, żołnierza, polityka i męża stanu Józefa Piłsudskiego. Uwagę przyciągała dekoracja przygotowana przez uczniów klasy IIIb, a widniejące na niej słowa Adama Mickiewicza „ I rzekła na koniec Polska: ktokolwiek przyjdzie do mnie będzie wolny i równy, gdyż ja jestem Wolność” oraz trzy sępy trzymające w swoich szponach flagę Polski zmuszały zgromadzonych do głębokiej refleksji.
Występ uświetniony został przez uczennicę klasy IIIb Magdalenę Krupińską, która odegrała na saksofonie Szarą piechotę, oraz wzniosłym wykonaniem utworu Jacka Kaczmarskiego „Mury” przez uczennicę klasy VII Anitę Elak.
Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Młodzież szkolna z zainteresowaniem i skupieniem obejrzała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii.
Zapraszamy do galerii: http://spgasocin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=212
Szanowni Państwo1
W dniu 15.11.2017r. ( środa) odbędzie się zebranie z rodzicami w budynku przy ul. Szkolnej 1 o godzinie 17:00.
W dniu 16.11.2017r. ( czwartek) odbędzie się zebranie z rodzicami w budynku przy ul. Błotnej 12 o godzinie 17:00.
Dla rodziców uczniów klas gimnazjalnych:
6 listopada 2017r. uczniowie klas III wraz z wychowawczyniami: panią Agnieszką Bakalarską i panią Agnieszką Fabisiak oraz panią Moniką Iwańską – nauczycielem bibliotekarzem i panią Sylwią Ulatowską pedagogiem szkolnym, zwiedzali Wilanów – rezydencję króla Jana III Sobieskiego. Chociaż Jan III nie podjął nas osobiście, to poznaliśmy go całkiem dobrze podczas zwiedzania komnat, w których i on przebywał. Dowiedzieliśmy się, kogo nazywał swoją „niepokonaną pasją”, ile książek zgromadził w królewskiej bibliotece i co lubił czytać. Spostrzegawczy goście znaleźli w królewskich apartamentach szaroburego kota i małą małpkę. Przez chwilę też mogliśmy się poczuć jak XVII-wieczny szlachcic, wkładając żupan i kontusz...
W czasie wizyty w Muzeum w Wilanowie mieliśmy również okazję odkryć kunszt sztuki kreślenia liter w charakterze pisma angielskiego! Stało się ono krojem pisma powszechnie obowiązującym w czasach króla Jana III Sobieskiego. Poszczególne litery są smukłe i czytelne, a zarazem mają nieco fantazyjne kształty. Pisanki angielskiej w uproszczonej wersji uczymy się w szkole, jednak po kilku latach nauki wyrabiamy swój własny charakter pisma, zapominając o odpowiednim kącie nachylenia, owalności i ozdobności liter itd. W czasie warsztatów uczniowie zasiedli przy drewnianych pulpitach i spróbowali pisać stalówkami w obsadkach maczanymi w tuszu. Efekt ich pracy można oglądać na wystawie w Szkole Podstawowej przy ul. Szkolnej 1.
Monika Iwańska – nauczyciel bibliotekarz
Zapraszamy do galerii: http://spgasocin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=210
Gratulujemy naszym uczennicom sportowych sukcesów. Dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.
Dnia 31 paździerika 2017r. delegacja uczniów z naszej szkoły pojechała na cmentarz parafialny w Klukowie, gdzie znajduje się grób żołnierza wyklętego Józefa Łukaszewicza.
Zapoznaliśmy się z biografią tej osoby:
Józef Łukaszwicz, pseud. „Walek”, „Kruk” (ur. 19 marca 1929r. w Klukowie, zm. 14 maja 1949r. w Warszawie) – uczeń liceum, Sierżant Narodowch Sił Zbrojnych.
Na jego grobie zapaliliśmy znicze.
1 marca obchodzony jest Dzień Żołnierzy Wyklętych. W ramach obchodów tego dnia planujemy ponowny wyjazd i złożenie wieńca. Ku czci i pamięci żołnierzy wyklętych.
Zapraszamy do galerii: http://spgasocin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=223
26 października 2017 roku, grupa 40 uczniów z klas gimnazjalnych wraz z opiekunami (Marta Wodzyńska-Zaborek, Katarzyna Korzeniewska, Jadwiga Jasińska) pojechała na spektakl w języku angielskim, pt. Fahrenheit 451, który odbył się w Studio Buffo w Warszawie. Przez niemal dwie godziny uczniowie mieli możliwość przysłuchiwania się dialogom w języku angielskim wypowiadanych przez brytyjskich aktorów. Przedstawienie było bardzo interesujące, choć poruszało dość trudne tematy. Sztuka to typowa dystopia: pesymistyczna wizja świata, który rozwinął się z nam współczesnego, model rzeczywistości skonstruowany na bazie teraźniejszych lęków. Reżyser „wziął na warsztat" kulturę masową, której symbolem jest czytelnictwo: w swojej sztuce przedstawia świat, w którym ludzie przestali potrzebować książek, a mówiąc dosłownie - wiedzy. Tytuł jest znaczący - oznacza temperaturę, w której papier zaczyna płonąć. Główny bohater, Guy Montag, jest strażakiem. Dziwny to jednak strażak: straż ogniowa zajmuje się tu paleniem, a nie gaszeniem, jej zadaniem jest niszczenie wszelkich objawów niezdrowego czytelnictwa. Karą za posiadanie książek jest ich spalenie razem z całym domem i dobytkiem. Domy są zbudowane z odpowiednich materiałów, tak więc same z siebie nie zapalą się; i tak było od początku istnienia straży, jak dowodzą regulaminy. Tutaj ludzkość sama jest sobie winna, sama doprowadziła do upadku kultury, po prostu - zgłupiała od dobrobytu. Tak właśnie należy traktować Fahrenheita: jako diagnozę, antycypację „sytego społeczeństwa", ostrzeżenie przed zagrożeniami kapitalistycznego społeczeństwa masowego. Społeczeństwo to jest w najwyższym stopniu zniewolone wizualnością, jego kultura uległa sprymitywizowaniu. Ludzie spędzają czas otoczeni „ścianami telewizyjnymi", wchłaniając kolorową papkę serwowaną skądś z góry. Skąd - nie dowiemy się, nikogo to bowiem nie obchodzi. Ludzi nie informuje się o niczym, a widzowie błądzą razem z aktorami.
Pomimo tak trudnej treści, uczniowie przysłuchiwali się dialogom ze skupieniem, próbując jak najwięcej zrozumieć. Ogólny odbiór sztuki był bardzo pozytywny i wszyscy wrócili do domów z uśmiechem na twarzach, wyrażając chęć wyjazdu na kolejny spektakl w języku angielskim.
22 września 2017r.uczniowie klasy III b Gimnazjum w Gąsocinie, wyruszyli na wycieczkę edukacyjną do Muzeum Drukarstwa mieszczącego się w Warszawie na ulicy Ząbkowskiej 23/25. Głównym celem wyjazdu pociągiem Kolei Mazowieckich było: zwiedzenie muzeum i udział w lekcji muzealno-warsztatowej pt. Ksiąg zdobienie. Podróż pod opieką wychowawczyni, nauczyciela bibliotekarza oraz pana Kazimierza rozpoczęła się o godz. 824. Po około 50 minutowej miłej, towarzyskiej jeździe dotarliśmy do Warszawy ZOO, skąd autobusem grupa udała się na ul. Ząbkowską, a następnie do budynku muzeum.
W muzeum czekała na nas pani, która w pierwszej części spotkania omówiła maszyny i przyrządy używane przez dawnych drukarzy. Zwróciła uwagę na prasę drukarską z XVIII w., zestawy czcionek drukarskich różnej wielkości, matryce zestawione z czcionek drukarskich przygotowane do drukowania stron tytułowych, np. Wiersze Tuwima dla dzieci i inne, które można było łatwo przeczytać w lustrzanym odbiciu. W czasie zwiedzania uczniowie mieli możliwość obejrzenia starodruków m.in. reprintu księgi z XVI w. bogato zdobionej, opisującej cechy rzemieślnicze działające na terenie miasta Krakowa, której oryginał znajduje się w Bibliotece Jagiellońskiej, a także oryginały ksiąg wydanych w XVIII, XIX i na początku wieku XX m.in. I. Krasickiego, J. Kraszewskiego S. Żeromskiego i W. Reymonta .
W drugiej części uczniowie poznali sposoby kopiowania, przepisywania i zdobienia woluminów we wczesnym średniowieczu. Pani przewodnik powiedziała, że kopiści przepisywali księgi na pergaminie, do kopiowania używali inkaustu o barwie czarnej i czerwonej. Do zdobienia ksiąg czyli ich iluminowania- inicjałami, bordiurami, miniaturami oraz różnego rodzaju ozdobnikami używali złota oraz farb o różnej kolorystyce. Kopiowanie odbywało się tylko w klasztorach w specjalnych pomieszczeniach- skryptoriach, które oświetlane były tylko naturalnym światłem ( zakaz używania świec pochodni , itp.) Wykład wzbogacono prezentacją multimedialną ukazującą piękno zdobnictwa książkowego w epoce średniowiecza, charakter pracy kopisty, rubrykatora i iluminatora.
W trakcie warsztatów uczniowie otrzymali do obejrzenia faksymile kart rękopisów oraz szablony współczesnych krojów liter. Następnie uczestnicy warsztatów otrzymali kopie starodruków, które musieli ozdobić własnoręcznie wykonanymi inicjałami i bordiurami za pomocą pędzelków i różnokolorowych farb. Wykonane prace mogli zabrać na pamiątkę.
Na zakończenie pani wyczerpująco odpowiedziała na wszystkie pytania uczniów i rozwiała nasuwające się spostrzeżenia. Gimnazjaliści stwierdzili, iż wycieczka była bardzo interesująca i z pewnością przyczyniła się do pogłębienia wiadomości zdobytych na lekcjach historii. Następnie uczniowie pojechali tramwajem i metrem do Arkadii na posiłek. O godzinie 1400 poszli do kina na film „To” w reżyserii Andresa Muschiettiego. Po opuszczeniu kina wciąż rozemocjonowani uczniowie udali się na dworzec Warszawa Gdańska, skąd pociągiem Kolei Mazowieckich wyruszyli w drogę powrotną do szkoły. Po przybyciu do Gąsocina uczniowie pełni wrażeń, z uśmiechem na twarzy rozeszli się do domów na pożegnanie dopytując kiedy przewidziany jest następny wyjazd.
Zapraszamy do galerii: http://spgasocin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=221
Zgodnie z tradycją naszej szkoły dnia 20 października 2017r. w ramach obchodów Dnia Papieskiego: „Idźcie naprzód z nadzieją” uczniowie klas trzecich w celu przybliżenia postaci Jana Pawła II przygotowali inscenizację o Wielkim Polaku.
Uczniowie klas III zaprezentowali najistotniejsze wydarzenia z życia świętego Papieża wplecione w scenki z życia codziennego oraz scenki biblijne. Były to sceny zarówno zabawne, jak i wzruszające, zachęcające do zadumy.
Inscenizacja przybliżyła naszym uczniom ważne momenty z życia Ojca Świętego, który w pełni realizował swoje powołanie tj św. Piotr Apostoł.
Uczniowie nie tylko grali na scenie ale również śpiewali oraz przygotowali dekorację. Funkcję scenografii pełniła także prezentacja multimedialna ukazująca św. Jana Pawła II.
Nad całością przygotowań i przebiegu inscenizacji czuwali: Pani Grażyna Jaskółowska, Pani Barbara Sadowska, Pan Krzysztof Wierzbowski.
Zapraszamy do galerii: http://spgasocin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=225
SZANOWNI RODZICE !
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. 2017r. poz. 1603).
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Gąsocinie informuje, że 2 listopada 2017 r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. W związku z tym, jeśli Państwo nie możecie zapewnić w tym dniu opieki swoim dzieciom, proszę o przekazanie informacji do wychowawców klas do 30.10.2017r. (poniedziałek).
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Gąsocinie
Rozpatrzono złożone oferty na zakup opału (oleju opałowego) do budynku Szkoły Podstawowej przy ulicy Szkolnej 1
W załączniku umieszczamy notatkę służbową z posiedzenia komisji.
Załącznik: Notatka_sluzbowa_-_olej_opalowy.pdf
Dnia 19 października 2017 roku w Szkole Podstawowej w Gąsocinie odbyła się wspaniała uroczystość – ślubowanie i pasowanie na ucznia. Bohaterami dnia były dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej. W uroczystości wzięli udział uczniowie klasy drugiej i trzecich z wychowawcami, rodzice i zaproszeni goście. Najpierw wprowadzono sztandar szkoły, a następnie dzieci z oddziału przedszkolnego dały krótki występ, po którym zostały symbolicznie włączone do społeczności uczniowskiej. Pani dyrektor Beata Żukowska i pani wychowawczyni Dorota Ślusarska wręczyły im z tej okazji specjalne dyplomy. Najmłodsi uczniowie przyjęli je z dumą i radością. Po nich zabrali głos uczniowie klas trzecich, którzy przywitali pierwszoklasistów w progach naszej szkoły i w humorystyczny sposób wyjaśnili, na czym polega ślubowanie. Prowadząca uroczystość wicedyrektor szkoły pani Barbara Topyła poprosiła pierwszaków, aby pokazali zgromadzonym na uroczystości gościom co już potrafią. W tym momencie uczniowie klasy pierwszej zaprezentowali swój pierwszy publiczny występ, który bardzo się wszystkim podobał. Pokazali w nim nie tylko emocje związane ze ślubowaniem i pasowaniem na ucznia. Przedstawili również to czego do tej pory nauczyli się w szkole, co wiedzą na temat swojej Ojczyzny oraz ruchu drogowego. Występ przeplatały piosenki tematycznie połączone z uroczystością. Nadszedł czas na najważniejszy moment, czyli ślubowanie i pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej w Gąsocinie zgodnie z przyjętym ceremoniałem. Tekst ślubowania odczytała wychowawczyni klasy pierwszej pani Bożena Rutkowska, a aktu pasowania dokonała pani dyrektor Beata Żukowska. Każdy pełnoprawny uczeń klasy pierwszej otrzymał okolicznościowy dyplom. Na koniec uroczystości przyrzeczenie złożyli rodzice. Uczniowie klasy pierwszej z wychowawczynią dziękują wszystkim uczestnikom tej wspaniałej uroczystości!
B. Rutkowska
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszej uroczystości: http://spgasocin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=209
Wpłaty za obiady w miesiącu listopadzie 2017r. przyjmowane będą w terminie od 25 do 31 października2017r(oprócz 26.10.17r):
- w Szkole Podstawowej przy ul. Szkolnej 1 w kwocie 60,00zł
(koszt jednego posiłku dwudaniowego przygotowanego przez kuchnię Przedszkola w Gąsocinie wynosi 3zł)
Wpłat dokonujemy u Pani Moniki Iwańskiej w bibliotece szkolnej w godzinach:
Po dniu 31 października wpłaty nie będą przyjmowane!!!
w Szkole Podstawowej przy ul. Błotnej 12 w kwocie 40,00zł
(koszt jednego posiłku jednodaniowego – zupa lub drugie danie przygotowanego przez kuchnię
Szkoły Podstawowej w Gąsocinie wynosi 2zł)
Wpłat dokonujemy u Pani Małgorzaty Wierzchowskiej w sekretariacie szkolnym w godzinach:
Po dniu 31 października wpłaty nie będą przyjmowane!!!
Dziękujemy!!!
W słoneczny październikowy dzień (17 października) uczniowie klas III pod opieką nauczycieli i rodziców pojechali do Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Wzięli tam udział w zajęciach pt. „Początki państwa polskiego” oraz „W średniowiecznym skryptorium”. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały przewodnika opowiadającego o życiu ludzi w dawnych wiekach oraz oglądały makiety i eksponaty. Równie atrakcyjne okazały się zajęcia z tworzenia ozdobnych inicjałów, które są obecnie eksponowane na wystawie w SP w Gąsocinie przy ul. Szkolnej 1.
Monika Iwańska- nauczyciel bibliotekarz
Zapraszamy do galerii: http://spgasocin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=207
Jak co roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Gąsocinie odwiedzają na pobliskim cmentarzu parafialnym w Soboklęszczu groby ludzi zasłużonych dla środowiska lokalnego, zmarłych nauczycieli, żołnierzy walczących za wolność ojczyzny. Dnia 18 października 2017 roku uczniowie klasy VII wraz z wychowawczynią wybrali się na cmentarz, aby złożyć wieniec oraz zapalić znicze. Wieniec w barwach narodowych wykonany przez uczennice klasy VII został złożony na grobie żołnierza walczącego pod Monte Cassino. Odwiedziliśmy również groby zmarłych nauczycieli pracujących w naszej szkole i gimnazjum, m.in. p. Jolanty Ochtabińskiej, p. Włodzimierza Podlasińskiego, p. Jadwigi Gilert.
G. Jaskółowsk
Tu znajdziecie kilka zdjęć z tego wydarzenia:http://spgasocin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=208
"... Ten dzień od rana powitamy wierszem i piosenką, bo dzisiaj jest święto naszych nauczycieli ..." - tak rozpoczęli akademię uczniowie z klasy II i IIIa przed zgromadzoną licznie publicznością. Dziękowali nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły za trud, cierpliwość, wyrozumiałość i troskę o to, aby ich nauka była przyjemna i efektywna. Były też życzenia i kwiaty od Rady Rodziców oraz laurki z dedykacjami od Samorządu Uczniowskiego. Pani dyrektor uhonorowała nagrodami tych, którzy szczególnie wyróżnili się w pracy. Miło było się także spotkać z przybyłymi emerytami, którzy przepracowali tu wiele "gwarnych" lat i teraz z nostalgią zagladają do szkoły.
A. Bakalarska, E. Matusiak
Zapraszamy do galerii: http://spgasocin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=206
Rozpatrzono złożone oferty na zakup opału (eko- groszku) do budynku Szkoły Podstawowej przy ulicy Błotnej 12.
W załączniku umieszczamy notatkę służbową z posiedzenia komisji.
Załącznik: Notatka_zakup_eko-groszku.pdf
11października uczniowie klasy I, II i VI realizujący projekt "Lepszy start w przyszłość" wyjechali na całodniową wycieczkę do Torunia. Chociaż gród Kopernika powitał ich typowo jesienną, deszczową pogodą, to podsumowując wyjazd orzekli, "że było super, fajowo, ciekawie, a deszcz im wcale nie przeszkadzał". Pierwszy punkt programu - oglądanie seansu"Wirująca Ziemia" w planetarium. Drugi - zwiedzanie "Muzeum Podróżnika" im. T. Halika, gdzie można m. in. podziwiać przepiękne stroje plemion z Ameryki Południowej i Azji, gliniane naczynia, ozdoby z piór egzotycznych ptaków, biżuterię, maski i broń typu dzidy, zatrute strzały oraz kufry podróżne do przewożenia dyliżansem. Trzeci - spacer po starej części miasta, poznanie zabytków i ciekawostek. Tu nawet pogoda nam sprzyjała, bo przestało padać. Może pomogło głaskanie złotych żabek z fontanny ze skrzypkiem lub drapanie za uchem metalowego pieska Filutka, a może przytulanie się do poczciwego kłapouchego, osiołka, który symbolizuje ... karanie nieuczciwych mieszkańców w dawnych wiekach. Jeszcze zdjęcie przed pomnikiem Kopernika, wysłuchanie legendy i podtrzymanie przez chwilę Krzywej Wieży, aby "nie runęła do Wisły". Potem wyczekiwana uciecha dla ciała - zakup pierników i posiłek w MC Donald's. Późnym wieczorem mali podróżnicy wpadli w stęsknione ramiona rodziców. Dzięki uczestnictwu w projekcie uczniowie poznali skrawek naszej pięknej Ojczyzny.
E. Matusiak, B. Rutkowska
Zapraszamy do galerii: http://spgasocin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=205
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Gąsocinie zaprasza do złożenia oferty cenowej na dostawy oleju opałowego do kotłowni w Szkole Podstawowej przy ul. Szkolnej 1 w Gąsocinie według niżej wymienionych parametrów, w sezonie grzewczym 2017/2018.
Olej opałowy lekki o wartości opałowej min 42,6 MJ/kg;
W związku z tym proszę o wypełnienie i zwrot osobisty, pocztą tradycyjną lub e-mailową załączonego druku oferty cenowej w terminie do 22.10.2017r.
tel: 23 671 43 42
e-mail: sp.gasocin@wp.pl
dyrektor Szkoły Podstawowej w Gąsocinie
Beata Żukowska
Załącznik: Olej_opalowy_-_zalacznik.docx
W dniu 15 września 2017 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Gąsocinie wraz ze swoimi wychowawcami i nauczycielami wzięli udział w sprzątaniu bliższej i dalszej okolicy szkoły, przyłączając się w ten sposób do akcji Sprzątania Świata. Po krótkim apelu uczniowie dobrze przygotowani tzn. zaopatrzeni w worki, rękawice, odpowiedni strój i pozytywnie zmotywowani szczytnym celem akcji pod hasłem „Nie ma śmieci – są surowce” ruszyli spod szkoły około godziny 12.00.
Uczniowie z oddziału przedszkolnego zajęli się sprzątaniem boiska i terenu przyszkolnego. Dzieci z wielkim zapałem przystąpiły do pracy, czego efektem było zgromadzenie 1 worka śmieci. „Sprzątaniem” ul. Długiej – drogi przy torach zajęła się klasa I. Dzieci zebrały aż 3 worki śmieci, w których znajdowały się: papiery i plastikowe opakowania. „Sprzątaniem” ul. Szkolnej – zajęła się klasa II. Dzieci zebrały 1 worek śmieci, w których znajdowały się głównie puszki i szklane butelki. Uczniowie klasy IIIa i IIIb oczyścili ze śmieci kilka ulic w okolicy szkoły. Po godzinie pracy, dzieci zebrały 2 worki śmieci, głównie były to papierki, puszki i butelki. W tegorocznej akcji „sprzątania świata” klasom IVa i IVb został przydzielony teren osiedli położonych w sąsiedztwie szkoły. Łącznie zebrano 3 worki, w których znalazły się: puszki, folie, opakowania po produktach spożywczych. W ramach akcji, uczniowie klasy V sprzątali teren przy ulicy Kolejowej. Uczniowie uzbierali 1 worek śmieci. Uczniowie klasy VI udali się na wyznaczony teren maszerując drogą od ronda w kierunku cmentarza. Zebrano 2 worki śmieci, wśród których dominowały różnego rodzaju butelki szklane i plastikowe, oraz papier. W ramach akcji, uczniowie klasy VII sprzątali teren idąc prawą i lewą stroną drogi w kierunku Janówka. Do worków uczniowie wkładali szklane i plastikowe butelki, drobne opakowania po słodyczach, co łącznie utworzyło 5 worków śmieci.W tegorocznym „sprzątaniu świata” uczniom klas gimnazjalnych przydzielono: klasie II teren przy ulicy Dworcowej, natomiast uczniom klasy IIIa i IIIb teren wzdłuż drogi w kierunku Cichaw. Łącznie zebrano 15 worków, w których znalazły się: puszki, butelki, folie, opakowania po produktach spożywczych, ubrania.
Uczniowie zakończyli swoją pracę około godziny 14.00 pozostawiając odpady w workach na umówionych wcześniej miejscach. Łącznie uczniowie zebrali 33 worki śmieci. Następnie w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku, dobrze wykonanej pracy, bardzo potrzebnej środowisku uczniowie rozeszli się do domu ciesząc się perspektywą dwóch pogodnych dni nadchodzącego weekendu.
Monika Sikora
Zapraszamy do galerii: http://spgasocin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=198
22 września uczniowie klasy 2 wybrali się w podróż do stolicy. Okazją ku wyprawie była oferta przewoźnika kolejowego: darmowy przejazd w "dniu bez samochodu". To dało też możliwość przejazdów metrem. Głównym punktem wycieczki były jednak doświadczenia, eksperymenty, ciekawostki i zabawy w Centrum Kopernika. Po tych emocjach odbył się spacer nad Wisłę, gdzie "czekał" na uczniów pomnik syrenki. Kolejny punkt programu - przekąska w MC Donald's. Dzięki dużemu zaangażowaniu i pomocy rodziców - aktywnych uczestników wyjazdu, dzieci przeżyły atrakcyjny dzień w warszawskich klimatach.
E. Matusiak
Zapraszamy do galerii:http://spgasocin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=204