Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze mają cel, którym jest udzielenie uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Dzieci mające przykładowo problemy w nauce lub z objawami autyzmu, pracują w mniejszych grupkach, aby wyrównać braki edukacyjne. Istotne jest, iż takiego wsparcia wymagają dzieci z różnymi zaburzeniami. Warto zapoznać się z poniższymi informacjami opisującymi dokładniej zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze.

Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze – cel

Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze mają pomóc dzieciom w problemach w nauce. Mogą one wynikać z wielu czynników, przykładem może być;

• niepełnosprawność,
  • zaburzenia zachowania bądź emocji,
  • niedostosowanie społeczne,
  • specyficzne trudności podczas uczenia się,
  • choroba przewlekła,
  • deficyty kompetencji
  • oraz zaburzenia sprawności językowych, niepowodzenia szkolne, choroba genetyczne dziecka (np. choroba metaboliczna u dziecka), sytuacja traumatyczna lub kryzysowa.

Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze dodatkowo mają pomóc w opanowaniu oraz utrwaleniu wiadomości przewidzianych w podstawie programowej dla konkretnego etapu edukacyjnego. Poza tym ich kolejnym zadaniem jest usprawnianie i nabywanie umiejętności potrzebne do właściwego funkcjonowania ucznia w społeczności szkolnej.

Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze są motywacją do dalszej nauki i rozbudzenia zainteresować w dziecku oraz kształtowaniu jego samodzielności. Ważne znaczenie w trakcie takich zajęć jest indywidualne podejście do danego dziecka, gdyż każde może cierpieć na inne zaburzenia. Podstawą jest przede wszystkim zbadanie potrzeb ucznia oraz przedstawienie konkretnych obszarów, aby podjąć wspólnie pracę. Metodę i formę zajęć zawsze dopasowuje się do dziecka. Chcąc osiągnąć założone cele należy wcześniej wykryć zaburzenia rozwojowe i systematycznie prowadzić oddziaływania dydaktyczno-wyrównawcze, dostosowane do danego wieku dziecka i rodzaju jego zaburzenia.

Agnieszka Bakalarska