W każdym zespole klasowym oprócz uczniów uzdolnionych matematycznie są uczniowie przeciętni i wreszcie tacy, którzy mają duże problemy z opanowaniem wiadomości matematycznych. Zajęcia wyrównawcze prowadzone są z myślą o uczniach, dla których matematyka jest nauką trudną. Uczniowie bojąc się matematyki nie lubią jej i nie uczą się jej i tym sposobem mają coraz większe zaległości. Wynikiem tego jest strach przed każdą lekcją i negatywna ocena. Brak wiary we własne siły jest najgorszym wrogiem ucznia. Można zmienić ten stan, jeśli w odpowiednim czasie dziecko otrzyma pomoc. Praca na lekcjach nie daje takiej możliwości by zająć się wyłącznie uczniami słabymi, dlatego też wskazana jest praca indywidualna z nimi. Jedną z form pomocy, jaką uczniom może zapewnić szkoła są zajęcia wyrównawcze.

Cele zajęć wyrównawczych:

• Przełamanie strachu przed matematyką i przywrócenie wiary we własne siły
• Ukazanie przydatności wiedzy i umiejętności matematycznych
• Ugruntowanie wiedzy zdobytej ma lekcjach matematyki
• Uzupełnianie braków w wiadomościach matematycznych
• Wyrobienie poczucia własnej wartości
• Rozwijanie logicznego myślenia i formułowania wniosków
• Przygotowanie uczniów do wykorzystania wiedzy matematycznej w życiu codziennym
• Wyrabianie nawyku sprawdzania otrzymanych odpowiedzi, korygowanie błędów
• Rozwijanie umiejętności czytania tekstu ze zrozumieniem,

E. Podsiadlik