ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE

Rozwój mowy jest jedną z ważniejszych umiejętności, jaką zdobywa dziecko. Trwa on przez wiele lat i przebiega w indywidualnym rytmie.

Dziecko, które idzie do pierwszej klasy powinno wymawiać wszystkie głoski prawidłowo, mieć bogate słownictwo dotyczące jego życia, otoczenia, umieć budować poprawne pod względem gramatycznym  i logicznym zdania.

Prawidłowa wymowa ma duże znaczenie dla powodzenia w nauce czytania i pisania. Bez względu na przyczynę wystąpienia zaburzeń mowy (wad wymowy) należy podjąć jak najwcześniej działania terapeutyczne.

Terapią logopedyczną w naszej szkole zajmują się:  mgr Agnieszka Fabisiak i mgr Barbara Topyła

GODZINY PRACY LOGOPEDY:

Godziny zajęć

klasa I

9: 45 – 10:30

Oddział przedszkolny

klasa IIIb

klasa I

Klasa II

klasa IIIa

Zajęcia prowadzone przez mgr Barbarę Topyła

Zajęcia prowadzone przez mgr Agnieszkę Fabisiak

W NASZEJ SZKOLE LOGOPEDA:

·         Wykonuje przesiewowe badania logopedyczne na terenie placówki;

·         Przeprowadza szczegółową diagnozę logopedyczną dzieci wyłonionych podczas badań;

·         Prowadzi terapię grupową w formie zajęć logopedycznych;

·         Prowadzi indywidualne konsultacje z wychowawcami, z rodzicami, udziela porad;

·         Podejmuje  działania profilaktyczne zapobiegające powstawaniu zaburzeń komunikacji;

·         Wspiera działania wychowawcze i profilaktyczne nauczycieli;

·         Przygotowuje pomoce logopedyczne.

ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE W SZKOLE PODSTAWOWEJ W GĄSOCINIE

Z zajęć logopedycznych korzystają głównie uczniowie oddziału przedszkolnego i  klas I-III.

W wyniku przesiewowych badań logopedycznych oraz obserwacji logopedy i wychowawców, co roku, we wrześniu uczniowie klasyfikowani są do zajęć logopedycznych.

Opieką logopedyczną objęci są uczniowie z dyslalią: seplenieniem, rotacyzmem, lambdacyzmem, gammacyzmem, kappacyzmem oraz mową bezdźwięczną i środowiskowym ograniczeniem mowy.

Terapia logopedyczna prowadzona jest w grupach 3-4 osobowych. Na zajęciach logopedycznych wykorzystywane są metody dydaktyczne oparte na zabawie.

Przed lustrem ćwiczymy nasze buzie i języki, aby pięknie mówiły. Pani logopeda często opowiada zabawne bajki logopedyczne, np. o przygodach Języczka Wędrowniczka.

Ćwiczymy również prawidłowe oddychanie. Pamiętamy o tym, że czasie spoczynku oddychamy nosem. Dzięki tym ćwiczeniom wzmacniamy mięśnie oddechowe i usprawniamy podniebienie miękkie. Dzieci bardzo lubią ćwiczenia oddechowe i zabawy ze słomkami.

Doskonalimy analizę i syntezę wyrazową, rozwijamy swoją spostrzegawczość oraz zręczność.

Gramy w różne gry logopedyczne (planszowe, karciane) m.in.: Memo, Piotruś, Sowa Gra w słowa, Loteryjka logopedyczna i wiele innych. Ćwiczymy w ten sposób prawidłową artykulację oraz pamięć słuchową i wzrokową.

Na zajęciach poznajemy smak zwycięstwa, ale także uczymy się radzić z porażkami. Nie załamujemy się, pamiętamy o tym, że nie zawsze w grze jesteśmy najlepsi. Czasem się wygrywa a czasem przegrywa :)

Serdecznie zapraszamy do współpracy, ponieważ skuteczność i powodzenie terapii zależy w dużej mierze od Was Rodziców.